“Petőfisek” találkoztak Pozsonyban
A Petőfi Sándor Program felvidéki ösztöndíjasaival találkozott Czimbalmosné Molnár Éva Magyarország pozsonyi nagykövete és Molnár Imre a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója. Az ösztöndíjasok és mentoraik a terveikről és a feladataikról beszélgettek a nagykövetség épületében megtartott találkozón.
Az egyeztetésen öt ösztöndíjas vett részt, és jelen voltak a mentorok is. A tavalyi évhez képest annyi változás történt a Felvidéket érintően, hogy eggyel több, kilenc fiatal érkezett a Szlovákiában élő magyarok segítésére.
A Kőrösi Csoma Sándor Programmal párhuzamosan a Kárpát-medence szórványmagyarságát segítő programot indított a Nemzetpolitikai Államtitkárság a tavalyi évben. A program az egykori monarchia területére terjed ki, érintve Romániát, Ukrajnát, Szerbiát, Horvátországot, Szlovéniát, Ausztriát, Szlovákiát, Csehországot, Bosznia-Hercegovinát, Macedóniát és Dél-Lengyelországot. A programban ötven magyar fiatal vesz részt – mondta el Czimbalmosné Molnár Éva nagykövet a találkozón.
Pozsonyban csak öten voltak jelen. Kassán valószínűleg szintén lesz egy találkozó, ahol a Felvidék keleti szervezeteit segítő fiatalokkal találkozik majd a konzulátus munkatársa.
A Csemadok pozsonyi székházában munkálkodó Bedi Katalin az anyanyelvápolás terén szeretne segíteni. A Galánta és Vidéke Társulásnál Baranyai Kinga Anna segít majd, ő az iskolák tevékenységét is felkarolja. Léván Kertész Csilla a Reviczky Házban és a magyar iskolákban tevékenykedik, feladata a szervezetek közötti kommunikáció koordinálása is. A Nagykürtösi járásban a Csemadok munkáját segíti Varga Emese Anna, aki az értéktár mozgalom népszerűsítésén is dolgozik. Balázs Mihály a zoboralji magyarság munkáját segíti, a hitélettel is foglalkozik, és íjász tanfolyamot ugyancsak indítanak majd segítségével.
A jelen lévő mentorok elmondták, arra kérték az államtitkárságot, hogy olyan fiatalokat válasszanak ki a programba, akik specifikusan tudják segíteni a közösségünket. Zoboralján a szervező tevékenység mellett a hitéletre is oda kell figyelni. A Galántai járásban táncoktatásban gondolkoznak, hogy ezzel is többet nyújthassanak a magyar iskolák. A pozsonyi magyarok azt várják, hogy a fiatalokat szintén sikerül bevonni a város magyarságának kulturális életébe, Léván pedig oktat és szervez az ösztöndíjas.
A találkozón Molnár Imre egy kérést is megfogalmazott: azt szeretné, ha az anyaországi ösztöndíjasok segítenék a felvidékieket az oktatás feltérképezésében is, konkrétan abban, hogy megfogalmazzák, felmérjék, vajon miért választja sok szülő az anyanyelvi oktatás helyett az államnyelvűt gyermeke számára. A külső szemlélők talán másként elemzik ezt a problémát, mint az itt élő magyarok.
Czimbalmosné Molnár Éva azt kérte az ösztöndíjasoktól, hogy a felvidéki magyarság összetartozás-érzését is segítsék megerősíteni. A nagykövet reméli, hogy a Petőfi Program keretében a Felvidéken dolgozó fiatalok hozzájárulnak az önazonosság megerősítéséhez is.
http://felvidek.ma/2016/10/petofisek-talalkoztak-pozsonyban/