„Kevés tehetségesnek lenni”

Mónika-Tünde.jpg

Rigó Mónika neve sokak számára ismert. A cigánydalok szlovákiai királynőjévé Bangó Margit koronázta meg még 2007-ben. Tehetsége nagyon fiatalon megmutatkozott, már 17 évesen a 100 Tagú Cigányzenekarral lépett fel Pozsonyban.

Mikor kezdtél énekelni?
Már kislányként énekelgettem, 8 évesen a somorjai katolikus templom kórusában kezdtem, majd nem sokkal később elkezdtem magyar slágereket és cigánydalokat énekelni, természetesen még csak otthon. Amikor serdülőként meghallgattam Bangó Margit lemezét, rájöttem, ez e műfaj áll hozzám a legközelebb. Egy nagymagyari roma fesztiválon az ő dalait énekelve figyeltek fel rám, és segítettek eljutni Budapestre, Bangó Margithoz, akinek nagyon sok mindent köszönhetek. Felkarolt, tanítgatott. Tizenhét évesen neki köszönhetően léphettem fel a 100 Tagú Cigányzenekarral. Ez akkoriban elmondhatatlanul nagy lehetőség volt, hiszen ezzel megindult a karrierem, szinte egyik napról a másikra megismertek. Ez számomra egy nagy kihívás, mindig meg kell ugyanis felelni az adott kor, és a hallgatóság igényeinek, és ez nem egyszerű feladat. Nem szeretnék ugyanis abba a hibába esni, hogy a megfelelési vágy felülkerekedjen az igényességen. Ebben segítségemre van a férjem, Frici is, hiszen ő a legnagyobb kritikusom, illetve a fő lelki támogatóm is.

Azt mondják rólad, ahol megjelensz, pezseg az emberek vére…
Mindent megteszek ezért, mivel szeretek énekelni, és talán azt is mondhatom, beleszülettem a cigányzenébe. Könnyű átadnom a jó hangulatomat az embereknek, mivel imádok énekelni. Azonban azt el kell mondani, kevés tehetségesnek lenni, sokat kell dolgozni, tanulni, hogy a képességeink igazán előtörjenek. Ezt szoktam mondani a gyerekeimnek is, akik szintén zenélnek, énekelnek. Ahhoz, hogy igazán jók legyenek a színpadon, sokat és szorgalmasan kell dolgozni.
A siker sem jön magától.

Mostanában min dolgozol?
Vannak fellépéseim, fesztiválokon, de esküvőkön, születésnapi rendezvényeken is énekelek. Nemrégiben megkeresett a francia TV, hogy
olyan közép-európai tehetségeket keresnek, akik hangját felhasználják majd egy dokumentumfilmhez. Több magyarországi sztárral énekeltem fel mostanában dalokat, melyek cd-re kerülnek, majd videó klipet is forgatunk. Mind a Váradi Roma Caféval, mind Jollyval öröm volt együtt dolgozni. Kicsit más irány ez, mint a 100 Tagú Cigányzenekar vagy Bangó Margit, akikkel már van közös lemezem.
Több fellépésre készülök, többek között a somorjai roma fesztiválra is, melyen már évek óta fellépek. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a csehországi miss roma szépségverseny zsűrijében is helyet foglalhatok. Nemrégiben egy tehetségkutató verseny zsűrijében is ott voltam, jó volt látni a sok lelkes és jó hangú énekest, bízok benne, hogy a jövőben sor kerül még hasonló eseményekre. Meg kell adni a lehetőséget a fiataloknak, hogy megmutassák, ami bennük rejlik.

Munkásságoddal nemcsak Csallóközcsütörtök jó hírét, hanem cigánydal énekesnőként a felvidéki magyarságot is képviseled.
Sosem tagadtam meg, hogy roma vagyok, de magyar érzelmű. Ez a kultúra a magyar kultúra része, ha nem így lenne, talán én sem lennék énekesnő. A magyarság és a cigányság évszázadokon keresztül együtt élt, elfogadva egymást. Azzal, hogy három nyelven énekelek, magyarul, szlovákul és cigányul, azt is szeretném szimbolizálni, mi egymáshoz tartozunk, csak egymást segítve tudunk igazán boldogulni. Jól esik, hogy elfogadnak Magyarországon és Szlovákiában is. Számomra természetes, hogy mind a három nemzet fiainak énekeljek. És talán egyszer az is természetes lesz mindenkinek, hogy békességben kell együtt élnünk. Azt hiszem, a zene ebben is segíthet.

Szabad Újság, 2013.04.24.