„Szerencsés frakcióvezető vagyok”

Pomichal.jpg

Már több mint egy évtizede működnek a megyei önkormányzatok, ősszel már a negyedik választási ciklusba választunk képviselőket. A felmérések szerint ennek ellenére, nagyon kevesen érdeklődnek a regionális események iránt. Pozsony megyében is így van ez, holott sok fontos döntés születik megyei szinten. Ezekről kérdeztük Pomichal Istvánt, a Pozsony megyei önkormányzat képviselőjét.

Az iskolákban közeledik a félévi bizonyítványosztás, ön milyen jegyet adna, mint frakcióvezető, az MKP képviselőinek és a megyei képviselőknek? Hogy értékeli az elmúlt 3 év munkáját?
Képviselőtársaimmal együtt a széles jobboldali koalíció választási programjában jóváhagyott célkitűzéseink megvalósítása érdekében végezzük munkánkat. Gyakorlatilag három év alatt sikerült a programpontok 85%-át teljesíteni, és bízunk benne, hogy a hátralévő időszakban sikerül a folyamatban lévő témáinkat is sikeresen lezárnunk. Szerencsés frakcióvezető vagyok, mert csupa tehetséges, jó képességekkel megáldott dolgos „diák” van a testületben. Mindenkinek „kitűnő” osztályzatot adnék, de amit ennél még fontosabbnak tartok – és külön szeretném kiemelni – az a csapatmunka, amit úgyszintén egyesre értékelek. Szeretném hangsúlyozni, hogy a megyei képviselőtársaimmal – legyenek koalíciós vagy az ellenzéki csoport tagjai – működik a párbeszéd és a konstruktív vita. A napirendre kerülő témákban érvek és ellenérvek hangzanak el, s miután megbeszéltük a témát, szavazunk. Egy-két kivételtől eltekintve nem szükséges a későbbiekben az elfogadott határozatainkat újra napirendre tűzni, mert azok a gyakorlatban helytállnak. Előfordult, hogy a kitűzött határidőben nem tudunk döntésre jutni, ilyen esetekben nem okozott senkinek se gondot, hogy a témát elnapoljuk, helyt adva újabb érveknek és ellenérveknek, annak érdekében, hogy az érintettek szempontjából a lehető legjobb
megoldás születhessen.

A megye 24 millió eurót különített el szociális ügyekre, mire futja ebből az összegből?
A szociális ügyekre szánt költségvetési tétel meghatározása a legérzékenyebb téma, melynek reális nagyságát nagyon sok, előre nem látható dolog befolyásolja. Természetesen mindig az előző évek tapasztalataiból indulunk ki. Szerencsére, nagyon jól képzett szakembergárda készíti elő az anyagokat. Amennyiben a kérvények és az igénylések meghaladnák év közben az elkülönített összeget, mi sem természetesebb, hogy időben erről információt kapunk, és őjraértékeljük a költségvetést.

Az MKP frakciója kiemelten kezeli a magyar középiskolák ügyét. Az új szabályozásnak köszönhetően a gimnáziumba már csak azokat a diákokat vehetik fel, akik 2,0 átlagnál jobb eredményt értek el az alapiskolában. Mennyire befolyásolja ez a pozsonyi Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium, illetve a Szenczi Molnár Albert Gimnázium és a Magyar Tanítási Nyelvű Szakközépiskola jövőjét?
Nagyon helyesnek tartom, hogy szigorúbb minőségi elvárások vannak azokkal a diákokkal szemben, akik gimnáziumban kívánnak továbbtanulni. Ez nem jelenti azt, hogy a tehetséges gyerekek ne szerezhessenek érettségit. Nem jó irány az, amikor a diákok többsége úgy gondolkodik, hogy csak a gimnáziumba szerezheti meg az érettségit. A mai szakközépiskolai oktatás színvonala sok szempontból több előnyt biztosít diákjainak, mint a gimnáziumok, nemcsak a plusz szakma elsajátítása terén, hanem az érettségi megszerzésében, valamint a szakirányú főiskolákon, illetve egyetemeken való helytállásban is. A mennyiségi mutatók mellett a minőségre helyezett hangsúly csak előbbre viheti a diákok érvényesülési esélyeit az életben. Az én időmben csak a tiszta egyes diákok nyertek felvételi vizsga nélkül felvételt a gimnáziumba. Mindenki másnak vizsgáznia kellett. Nagyon kevés olyan diák próbálkozott bejutni, aki nem volt legalább kitüntetett az alapiskolában, ami 1,5 átlagot jelentett. Irigylem a mai diákokat, mert lehetőségeik messze meghaladják azokat az időket, amikor még a vasfüggöny két részre osztotta a világot. Én csak minden fiatalt buzdítani tudok arra, hogy használja ki fiatal éveit a tudás megszerzésére.

Az megyei önkormányzat 270 ezer eurót oszt szét pályázatok útján. Mire és milyen feltételekkel lehet pályázni?
Minden útmutatás megtalálható a megye honlapján itt: http://www.bratislavskykraj.sk/clanok/vseobecne-zavazne-nariadenia-vzn-b.... Minden érdeklődőnek azt ajánlom, hogy elsősorban vegye a fáradságot és tanulmányozza át ezt az általános érvényű rendeletet. Amennyiben bármilyen további információra lenne szükségük, forduljanak bizalommal a megye szakembereihez. Az illetékes szakosztály alkalmazottjai rendelkezésére állnak. Az a tapasztalatom, hogy a szakosztály alkalmazottjai minden kérdésben nagyon segítőkészek. Az elmúlt három év folyamán nem érkezett munkájukra panasz. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a következő pályázat határideje február 25-e.

Mire számít az ősszel esedékes választásokon?
Számunkra jelenleg az a fontos, hogy végigcsináljuk azt, amit vállaltunk, és hogy felkészüljünk a következő megmérettetésre. Minden választás egyedi és megismételhetetlen. A következő választás sem lesz ez alól kivétel. A dolgok jelenlegi állása szerint még korai lenne bármilyen latolgatás. Ami a legfontosabb, hogy a Pozsony megyei testületben a magyarság képviselve legyen. Ha nem leszünk ott, ki fogja tudni érdekeinket érvényre jutatni? Lesz képviselő, aki nem közülünk való, és hitelesen érvelne a magyar településeink, iskoláink, műemlékeink és a magyar kulturális, illetve szakmai csoportok érdekei mellett? Lesz-e, akihez bizalommal fordulhatnak szociális ügyekben, kisebb-nagyobb helyi rendezvények támogatását illetően, vagy sok egyéb témában, ami a megye hatáskörébe tartozik? Ezeket az érveket kell szem előtt tartani, amikor választunk.
Pozsony megye egy multinacionális és multikulturális térség. Mindenki meg akarja tartani és egyben fejleszteni is szeretné azt az örökséget, amit az elődök ránk ruháztak. Miért pont nekünk kellene feladnunk ezeket az értékeket? Tehát mindent elkövetünk, hogy a lehető legjobb felállásban induljunk neki a következő választásoknak. Tárgyalni és érvelni fogunk mindaddig, ameddig döntés nem születik a jelöltek névsoráról. Felmérjük választóink igényeit, kidolgozzuk választási programunkat, becsülettel végigcsináljuk a kampányt, és utána alávetjük magunkat a választóink
döntésének. Számítok arra, hogy lényegesen magasabb lesz a részvétel, mint az előző időszakban. Kiélezettebb lesz a kampány, mint azt megszokhattuk. Az már biztosra vehető, hogye a Pozsony megyei választások kimenetele nemcsak a régió, hanem Szlovákia politikai jövőjét is befolyásolja majd. Nagy lesz a tét, nagy lesz a harc. Ennek ellenére én bízok abban, hogy a választók meghozzák majd a helyes döntést. Nem szeretném, de előfordulhat, hogy ezúttal is, mint már azt nagyon sokszor megéltük választások alkalmával, előkerül a „magyar kártya”. Mi nem akarunk szlovák–magyar háborút, én azt szeretném, ha inkább a magyar– magyar összefogás jellemezné a következő választásokat.

Szabad Újság, 2013.01.23.