A betelepülés árnyas oldala

A cikk elején szeretném jelezni, az alábbiakban egy olyan jelenségről lesz szó, ami elsősorban a Pozsony környéki településeknek okoz gondot. Azt viszont többnek is, így nem csak egy település helyzetét ismerhetik majd meg a most induló sorozatunkban. A betelepülés, vagy ahogy Szenc környékén mondják: a „gyött-möntek” áradata, rengeteg plusz terhet ró a falukra. Mivel ezek az emberek nem rendelkeznek állandó lakhellyel az adott településen, így az adójuk sem az adott falu költségvetését gyarapítja.
A Szenc meletti Dunasápújfalu önkormányzati képviselőjeként szülőfalum gondjait ismerem leginkább. Megállapíthatjuk, a gond nem teljesen új keletű. A falufejlesztési terv a települést körülvevő mezőgazdasági földterültet zömét építkezési telekké nyilvánította. Így azok tulajdonosai felparcellázott telkekként, szinte egy vagyonért adhatták azt el. Nyilván nem lehet ezt felróni az eladóknak, hiszen az idős emberek nyugdíja mellé jól jött egy kis jövedelemkiegészítés. A falu határában gomba mód szaporodnak az új házak, ahová a lakók be is költöznek, még a hivatalos átadás előtt. Ez azt jelenti, ha szeretnének is hivatalosan a falu lakói lenni, nem tehetik meg, hiszen előbb kolaudálni kell a lakóházat. A „lakókról” egyébként azt sem lehet pontosan megmondani, vajon hányan vannak. Időnként jelentkeznek és benyújtják igényeiket. Többek között, szeretnék a településnek ajándékozni a házuk előtti utat, közvilágítást stb., mivel vásárláskor arra nem gondoltak, hogy közművesíteni is kellene az újonnan megnyíló utcákat. Az ő szempontjukból sértő ennek megtagadása, azt pedig nem értik meg, hogy a falunak nincs költségvetési fedezete az utak megépítésére. Az önkormányzatok sorra nyerik a bírósági pereket ezekkel a lakókkal szemben. Tudatosítaniuk kellene, nem lehetnek követeléseik az adott
községgel szemben, hiszen annak nem lakói. A perek megnyerése pedig sovány vigasz, mert a perköltséget is fizetni kell. Emellett van még egy alapvető probléma. Amennyiben az óvodai helyek beteltek a helyi kisgyermekekkel, más település óvodáit kell felkeresniük a betelepült szülőknek, csak a bökkenő az, hogy a szomszédos települések nevelési intézményei is általában megteltek. A települések nemzetiség arányának megbomlása is gondot okoz. Sajnos, Dunasápújfalu esetében ez már korábban elkezdődött, de vannak települések, ahol az arányok megbomlása a beköltözéseknek köszönhető. A jövő héten egy ilyen faluról olvashatnak majd.

Neszméri Tünde, Szabad Újság