A jövő elitje tanulmányi kiránduláson az Európa Parlamentben

S (39).jpg

A Via Nova ICs tagjai az elsők között látogathattak el az európai parlamenti képviselők meghívására Strassburgban. A kirándulásról beszámolót írtam. Az út fárasztó volt, de az időt fiatalosan eltöltöttük. A cikk a Szabad Újságban jelent meg.

90 fiatal Strassburgban

Bauer Edit és Duka-Zólyomi Árpád meghívására Strassburgba látogathatott 90 fiatal, aki az MKP nemrégen megalakult Ifjúsági Csoportját és a Fiatal Demokraták Cabinettjét képviselték, valamint részt vettek a kiránduláson az EU-art verseny résztvevői és felkészítő tanárai is. A csoportnak nem volt fiatalosabb a programja, mint az előző kirándulások résztvevőinek, amelyről lapunk már beszámolt. Meglátogatták a városi tanácsot, ahol az egyik résztvevő kérdésére a vendéglátónk elmondta, nem küzdenek kisebbségi problémákkal, mivel náluk nincsen kisebbség, a közönség megdöbbenve hallotta a hírt, de nem firtatta tovább a dolgot. Szintén a városi tanácsban az egyik résztvevő olcsó kerékpárokat is felajánlott, mivel a hivatalnokok is biciklivel járnak. Amit főleg akkor tapasztaltunk mikor szép fővárosunkkal hasonlítottuk össze Strassburgot, arra rájöttünk, hogy ugyanolyan porosak az utcák, de azon csodálkoztunk, hogy alig van autó az utakon. Egy építkezés mellett elhaladva azt is megállapítottuk, hogy az is úgy zajlik, mint az „elmaradt” közép európai országokban.
A programra visszatérve azt kell elmondani, hogy tartalmasnak bizonyult, de megbotránkozva vettük tudomásul, hogy a közgyűlés üres volt, na nem az egész épület, csak az a része, ahol a munka folyik, a képviselők alig több mint 10 százaléka ült a padsorokban. Azt is megfigyeltük páran, hogy a tolmácsok minőségén is változatni kellene, de ez még a jövő zenéje.
A fiatalokat a programok közül, talán, Gyürk András előadása és a történelmi város körüli hajókirándulás kötötte le leginkább. Kezdjük azzal az előzővel, a fiatalokat az érdekelte, hogy Gyürk András hogyan vélekedik a pártok és az ifjúsági csoportjai közötti kapcsolatokról, elmondta ezzel összegüggésben, hogyan alakították meg a Fidelitast, és az hogyan működött a szervezet a Fidesz mellett. Elmondta, a pártok érzik, mikor van szükségük a fiatalokra.
A hajókirándulás is csodálatos volt, a fő attrakció egy véletlenből adódott, a két parlamenti épületet összekötő hídon éppen akkor haladt át két képviselőnk, amikor arra ment a sétahajónk, így lehetőségünk volt (bocsánat a képviselőktől) turisztikai látványosságot csinálni belőlük.
A kirándulás egy nagy hátránya az volt, hogy haza kellett jönni, mert az odafelé való út sokkal rövidebben és kevésbé fárasztónak tűnt, de az út fáradalmait kipihenve már csak arra emlékszünk, ott más a leander, mint nálunk, ott nincs kisebbség (vagy nem tudnak róla) és egyébként ugyanolyan ott is minden, mint Szlovákiában, na jó, a sör is más.

Neszméri Tünde, 2005.június