A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma

Szlovákiában nyolcadik éve szervezik meg a Múzeumok Éjszakáját. Ilyenkor a galériák, kiállítótermek, múzeumok ingyenesen vagy kedvezménnyel látogathatók egész nap és éjszaka. Idén az érdeklődők pozsonyi magyar múzeumot is meglátogathatták. Annak ellenére, hogy már 10 éve megalakult a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma és időszakos kiállításokkal is várják az érdeklődőket, még mindig vannak olyan felvidékiek, akik rácsodálkoznak arra, hogy létezik.
A múzeum Pozsonyban található a Žižka utcában, a vár alatt, és a Szlovák Nemzeti Múzeum speciális intézményeként működik.
A múzeum épülete ugyan Pozsonyban található, de kiállítóhelyként
az alsósztregovai Madách-kastély és a szklabonyai (mikszáthfalvi) Mikszáth Kálmán Emlékház is felügyelete alá tartozik. A múzeum megalakulásához rögös út vezetett. Amikor felmerült, hogy létre kellene hozni a magyarság szlovákiai történetét bemutató múzeumot, több lehetőség is felmerült. Többek között, hogy a regionálisan működő múzeumok egyikét kellene átalakítani, vagy a Szlovák Nemzeti Múzeum részeként működő nemzetiségi múzeumok mintájára egy
teljesen új szakintézményt kellene kialakítani. 2001-ben megalakult a Magyar Kultúra Dokumentációs Központja, majd ez alakult át, s így 2002 júliusában létrejött a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma, amely a Szlovák Nemzeti Múzeum egyik önálló egységeként működik.
Az intézmény a Brämer-kúriában kapott helyet, mely a vár alatt található. Az épület kiválasztása egy ilyen múzeumhoz illő. Sajnos a környezete kissé elhanyagolt, hiába tornyosul fölötte a pozsonyi vár és a törvényhozás, és az utcácska, ahol egyébként több múzeum is található, rendezetlen. Egy kis fűnyírással az egészet takarossá lehetne tenni. Már csak a vár, a parlament és a Duna közelsége miatt is megérné.
Az állandó kiállítás a szlovákiai magyarok tárgyi és szellemi kultúrájának emlékeit mutatja be, érinti a történelmi sorsfordulókat, felvonultatja a népművészet legjellemzőbb értékeit. A Brämer-kúria rendszeresen ad otthont expozícióknak is. Jelenleg két kiállítás is megtekinthető. Az egyik Liszt Ferenc és pozsonyi barátai címmel a Szlovák Nemzeti Múzeum – Zenei Múzeum épületében (mely közvetlen a magyar múzeum mellett van) látható. A másik kiállítás Madách Imre munkásságát mutatja be. A Liszt Ferenc és pozsonyi barátai című tárlat még tavaly októberben nyílt meg és 2012 októberéig látogatható. A tárlat a magyar múzeum segítségével jött létre. Látható itt több korabeli festmény, szobrok, melyek Liszt Ferencen kívül pozsonyi barátait ábrázolják. Az érdeklődők elolvashatják levelezését, és megtekinthetők hangszerei, kottái is. A tárgyak nagy része Batka János hagyatékából származik, akivel a zeneszerző, művész élénk baráti viszonyt ápolt.
Az egyik legérdekesebb momentuma a kiállításnak, hogy a hagyományos elemeket modern elemekkel vegyítették. Több multimédiás segédeszközt használtak fel, így elkészült egy kisfilm is, amely megtekinthető. Három kivetítőn nézhetők a képek, valamint zenei munkásságát is meghallgathatják az érdeklődők.
A 21. századi emberhez egy érdekes hasonlattal kívánja közel hozni Liszt Ferencet – a mai szupersztárokhoz hasonlítja.
Ez az ötlet abból adódott, hogy koncertkörútjain több esetben rajongói levelekkel, versekkel köszöntötték őt, és a korabeli szokásokhoz mérten hisztéria övezte megjelenését. Nyilván nem hasonlítható össze ez a mai énekesek, színészek ismeretségi fokával, de a maga korában ő igenis sztárnak számított.
A Madách Imre életéről és munkásságáról bemutatott tárgyak átmenetileg tekinthetők meg Pozsonyban, amíg az alsósztergovai
kastély felújítási munkálatai zajlanak. Talán kevesen tudják róla, hogy remek festő is volt. A múzeumban dolgozószobáját, azaz oroszlánbarlangját is berendezték, itt írta legismertebb művét, Az ember tragédiáját, melyet több mint 40 nyelven adtak ki. Könyvtárának egy részét, képeit, a kastélyról készült képeket és a felújítási munkálatokról készült összeállítást is megtekinthetik az ide látogatók. A kiállítás előreláthatólag év végig látható, ekkorra készül el a tervek szerint a Madách-kastély.
A Brämer-kúria hétfő kivételével naponta 10 és 17 óra között látogatható.

Szabad Újság, 2012.május 30.