Az egészség tisztelete

Pozsony megye önkormányzata és a Pozsonyi Egészségügyi Központ közös felmérést készített a Pozsony megyei önkormányzat hatáskörébe tartozó középiskolások egészségi állapotáról. Az eredmények meglepően rosszak. A fiatalokon teljes állapotfelmérést végeztek az orvosok, tehát az étkezési szokásoktól kezdve az egészségügyi vizsgálatokig minden szerepelt a kutatásban. Azaz antropológiai és fiziológiai állapotvizsgálaton estek át (vérnyomásmérés, teljes vérkép vizsgálat, magasság- és súlymérés stb.). Az egészségi állapot felmérése 68 középiskolában ötezer 14 és 18 év közötti diák bevonásával készült.
A felmérésből kiderült, hogy a lányok 56, míg a fiúk 52 százaléka egyáltalán nem fogyaszt halételt. A fiúk csupán 25, a lányok 40 százaléka eszik csak naponta gyümölcsöt, a zöldségevés aránya még ennél is rosszabb, a fiúk 14, a lányok 24 százaléka eszik naponta zöldséget. Az édesség fogyasztása azonban annál magasabb arányban jelenik meg a fiataloknál, a fiúk 62, a lányok 64 százaléka fogyaszt naponta valamilyen édességet, édesített üdítőt a fiúk 39, míg a lányok 30 százaléka iszik, hasonló a helyzet a kólával is. A fiataloknak 2-3 deci folyadékot kellene fogyasztaniuk 10 testsúlykilónként. A legideálisabb folyadék a víz, a tea – lehetőleg ízesítés nélkül, esetleg hígított gyümölcs- vagy zöldséglé ajánlott. Az ún. száz százalékos gyümölcsleveket nem ajánlják a szakemberek, mivel a benne lévő savak ronthatják a fogakat, ezért ajánlják inkább a hígított vagy frissen, akár otthon facsart gyümölcsleveket. Mint ismeretes a füstölt ételek sem egészségesek, ennek ellenére a fiatalok szinte naponta esznek így tartósított élelmiszert, a lányok negyede, míg a fiúknak
38 százaléka. Chipset és más sózott ropogtatni valót a diákok negyede fogyaszt szinte naponta.
Ezeknek a tényeknek az ismeretében talán nem csoda, hogy a fiatalok magas vérnyomástól szenvednek. A középiskolások ideális vérnyomása 110-120/70-75 körül mozog. A megyei felmérés alapján azonban a lányok 85, míg a fiúk csupán 38 százalékának van optimális vérnyomása. Veszélyeztetett vérnyomással él a fiúk 62 és a lányok 15 százaléka. Nagy valószínűséggel ez annak is a következménye, hogy a középiskolásoknak csak a 28 százaléka étkezik iskolai konyhán.
A felmérésből az is kiderült, hogy a diákok csupán fele eszik otthon meleg ételt. A fiatalok tizede nem étkezik otthon, de az iskolai konyhát sem veszi igénybe, ők valamelyik gyorsétkezde szolgáltatásait veszik igénybe, vagy egyáltalán nem esznek meleg ételt. A diákok zöme nem tartja be az ideális étkezési szokásokat sem, mely szerint 3 fő étkezés és 2-3 mellékétkezés lenne ajánlott. A reggelinek is kiemelt fontossága van, de a középiskolások közül többen azt mondták, sosem esznek reggel, iskolába menet előtt. Szlovákiában előírásokkal szabályozzák az iskolai étkeztetést, hogy az ne legyen egyoldalú és egészséges is legyen. Az iskolai menzán például rendszeresen főznek zöldséglevest vagy halételt, mivel erre az egészséges fejlődéshez szüksége van a tanulóknak. Ugyanakkor csirke- és disznóhús, valamint tészta is kerül az asztalra. Mint ahogyan belsőségeket és főzeléket is főznek az iskolai konyhákon. Több iskolában és az óvodákban is gyümölcsnapokkal egészítik ki a főétkezést. Iskolai konyhavezetők azonban többször arra panaszkodnak, hogy a diákok a gyümölcsöt nem eszik meg, hiába kapják azt meg kötelezően az ebédnél, jobb esetben valamelyik társuknak adják, de sokszor a kukába dobják.
A felmérésből az is kiderült, hogy a középiskolások nem mozognak eleget. Egyrészt megpróbálják magukat felmentetni tornaóra alól, másrészt szabadidejükben általában a tévé vagy a számítógép előtt ülnek, holott elégséges mozgásforma a séta is. A diákok egyharmada rendszeresen dohányzik, a felhalmozott kilókat pedig ételmegvonással vagy egészségtelen diétákkal próbálják leadni, miközben a serdülőkorban csak orvos felügyelete mellett szabad fogyókúrázni.
Pozsony megye alelnökétől, a Magyar Közösség Pártjának egészségügyi alelnökétől, Németh Gabriellától megtudtuk, a
kutatás során több diáknál olyan betegséget fedeztek fel, ami korai stádiumban még kezelhető. Mivel speciális vizsgálatokat végeztek, amit általában az orvosok a preventív vizsgálatnál nem szoktak elvégezni (sok esetben azért nem végeznek el bizonyos kivizsgálásokat, mert azt a biztosító nem, vagy csak indokolt esetben támogatja), több betegséget észleltek, amelyek zöme akár még életmódváltással is kezelhető. De volt olyan is a fiatalok között, akiknél egyes típusú diabéteszt, vagy daganatos megbetegedést találtak. Ezeknek a gyerekeknek az életét éppen ez a felmérés mentheti meg. A program célja elsősorban a fiatal generáció egészségmegőrzése volt, illetve segíteni azoknak a diákoknak, akiknél valamilyen probléma lép fel, hogy megfelelő életmóddal, esetleg gyógyszeresen a betegséget kikezeljék. Sajnálatos módon rengeteg embernél vált ki betegséget a helytelen életmód, amit csupán felvilágosító munkával lehet megváltoztatni. Talán ez a kutatás is rávilágít az egészség megőrzésének fontosságára.

Szabad Újság, 2013.07.24.