Az MKP Szociális és Családpolitikai Tanácsának nyilatkozata
Sajtóközlemény
A Magyar Koalíció Pártja üdvözli a kormánynak azt a lépését, mellyel kötelezővé teszi a pályakezdők számára a nyugdíjbiztosítás II. pillérébe való belépést, illetve esetlegesen az abból való kilépést is lehetővé teszi. Felkérjük azonban a szociális minisztériumot, hogy azoknak a fiatal pályakezdőknek, akik lekésték a második pillérbe való belépést, nyissák meg a rendszert, tegyék kötelezővé számukra is a belépést, hogy ne csak az állami nyugdíjbiztosításban legyenek biztosítva.
Az MKP üdvözli a kormány azon intézkedését, hogy a korkedvezményes nyugdíjban levő munkavállalóknak nem engedélyezi a fizetés mellett a nyugdíjellátást is, hiszen a korkedvezményes nyugdíj azokat a munkanélkülieket kellene, hogy segítse, akik koruk miatt nem találnak állást.
Nem értünk egyet a munkaviszony megszűnését követő eddigi táppénz-jogosultsági védelmi idő 7 napra való csökkenésével. A kormány szerint azért kellett a védelmi időt lerövidíteni, mert sokan visszaéltek ezzel az intézménnyel, viszont ezzel az intézkedéssel azokat büntetik, akik ténylegesen rászorulnának az orvosi és szociális ellátásra, azok a volt munkavállalók viszont, akik a rendszert kihasználták, a továbbiakban is élni fognak ezzel a lehetőséggel.
Nézetünk szerint a kormány azon intézkedése, mely szerint: az állam a saját biztosítottjai után az országos átlagbér eddigi 4,78 százaléka helyett januártól csak 4,32 százalékot fog egészség-biztosítási járulékként fizetni, azaz havonta 32,16 eurót az eddigi 34,56 euró helyett, nehéz helyzetbe hozza az egészségbiztosítókat. Az egészségügyben így is hosszú várólisták alakultak ki, aminek következtében majd egy-egy beavatkozásra még hosszabb ideig kell várni, és a munkavállaló tartósan munkaképtelenné válhat így.
Kérjük a kormányt, hogy a Munkatörvénykönyv módosításakor ne csak a munkaadó érdekeit vegye figyelembe, és ne szüntesse meg a végkielégítés, illetve a felmondási idő intézményét, ez az intézkedés ugyanis semmivel sem motiválja a munkaadókat új munkahelyek teremtésére, azaz nem válik tőle rugalmasabbá a munkaerőpiac. A kormány azzal tudná motiválni a munkahelyteremtést, ha ismét támogatná azok létrehozását. Sajnálatosnak tartjuk, hogy ebben a nehéz időszakban, amikor a munkanélküliség megközelíti a 13 százalékot a kormány nem ad támogatást az új munkahelyeket teremtő projekteknek, cégeknek.
Pozsony, 2011. január 19.
Neszméri Tünde és az MKP Szociális és Családpolitikai Tanácsa