Cikk a múltból: Olvasás közben jön az ihlet

Tünde-rajz.JPG

Az egyik kedvenc zenekarom a Kor-Zár együttes. Róluk köztudott, hogy verseket zenésítenek meg, és nem is akárhogyan. A zenekarnak köszönhetően sok ember sok verset ismer meg, hiszen dallamossá teszik a verseket, és így az is megszereti az irodalmi alkotásokat, aki nem szeret olvasni.

Zsapka Attilával a Kor-Zár zenekar vezetőjével az IFI című lapnak készítettem interjút még 2002 novemberében.

A pozsonyi székhelyű Magyar Köztársaság Kulturális Intézete öt éven keresztül adott otthont a Ghymes együttes klubjának. Miután a tavalyi év végén a Ghymes-klub bezárta a kapuit (mondják azt is, a zenekar kinőtte a klubot), sokak számára jelenthet hó hírt, hogy két — már jól ismert — zenekar is az idén klubot indított a pozsonyi konzulátus egykori épületében (Palisády) E havi számunkban a Kor-Zár együttes mutatkozik be az olvasóknak, jövő hónapban pedig a dzsessz kiváló művelőjének számító Deja vu együttes követi őket.

A KOR-ZÁR zenekar magyar verseket zenésít meg, és ezzel sok mindenkivel megszerettette a magyar líra kincseit. Eddig három albumuk jelent meg: az Őrizzetek meg, a Tajtékos ég és a Hangraforgó. A tavalyi évben sikerült létrehozniuk a Kor-Zár klubot, amely az idén Pozsonyban is beindul.
— Úgy ahogy eddig is tettük, különböző meghívásoknak teszünk eleget. Az idén talán egy kicsit több volt belőlük, ami egy kicsit annak köszönhető, hogy megpróbáltuk Rédey Péter barátommal és Sotkovszky Lajossal egy kicsit szisztematikusabban menedzselni az együttest, picit többet mutatni magunkból — mondta Zsapka Attila. A Kor-Zár Klubot tavaly márciusban indítottuk el, azóta is működik.

Milyen műsorokat szerveztek ezekre az estekre?
— A klubesteken minden alkalommal fellép a Kor-Zár is, és minden alkalommal van vendégünk, aki általában verséneklő vagy énekmondó, tehát azt a műfajt képviselik, amit mi is csinálunk. A műfaj minél több képviselőjét próbáljuk bemutatni, mert erre elég kevés az alkalom, hisz ez tulajdonképpen egy rétegzene, nem a piac élteti, és így kevesebb a lehetőség a szereplésre.

Pozsonyban immár rendszeres lesz a klub...
— Nagy öröm ez a számunkra. Tavasszal tartottuk a Hangraforgó lemez keresztelőjét a Magyar Köztársaság Kulturális Intézetében, de már előtte is dolgoztunk a pozsonyi magyar fiatalokkal azon, hogy legyenek itt fellépéseink. A diákok megkérdezték az igazgatónőt, Czimbalmosné Molnár Évát, hogy nem lehetne-e egy klub az intézetben. Biztosan sok mindenkiben felmerül a gondolat, hogy a Ghymest szeretnénk helyettesíteni, de nem, mert azt nem is tudnánk. Ősztől havonta van egy fellépésünk. Az igazgatónő elsősorban irodalmi estek létrehozására kért bennünket.

Hogyan lehet tudomást szerezni a klubrendezvényekről?
— Mi is próbáljuk a hírét terjeszteni, ám vannak médiapartnereink, köztük az Új Szó és a Pátria Rádió. Ha valaki klubtag, azt sms vagy e-mail útján rendszeresen értesítjük, nemcsak a klubestekről, hanem arról is, hogy merre jár a zenekar, vagy éppen hol jelent meg például valami érdekes zenés kiadvány vagy verseskötet. A honlapunk címe www.korzar. szm.sk, e-mailon pedig a korzar@szm.sk címen vagyunk elérhetők.

Mi alapján válogatjátok ki a verseket, amiket megzenésítetek?
— A hangulatunk alapján, nincs szisztematikus keresés. Olvasgatjuk a verses könyveket, s ha valamelyik megihlet, akkor azt megzenésítjük — ez vagy sikerül, vagy nem. A következő albumunk talán egy szerelmes verseket tartalmazó lemez lesz.