Cikk a múltól

Himalája, Kor-Zár, vízilabda

A szervezők színes program összeállítására törekedtek, így kerülhetett szóba a tábor ideje alatt a hegymászás, kultúra, továbbtanulás, történelem, de a napi eseményekre, a politikára is volt idő.

A szervezők színes program összeállítására törekedtek, így kerülhetett szóba a tábor ideje alatt a hegymászás, kultúra, továbbtanulás, történelem, de a napi eseményekre, a politikára is volt idő. A táborban az idén körülbelül 100 ember vett részt, ami azt is bizonyítja, hogy az előadások témái érdekelték a fiatalokat, hiszen voltak az előadásokon környékbeliek is. A megnyitót augusztus 19-én Keszegh Margit, a Komáromi Járási Hivatal elöljárója, Kinczer László, Pat község polgármester-helyettese, és Neszméri Tünde a tábor egyik szervezője tartotta. Kinczer László megköszönte, hogy már ötödik alkalommal választották a szervezők Patot a tábor helyszínéül és elmondta, nagy megtiszteltetés számára, hogy a községi hivatal részéről az idén is ő vehet részt a megnyitón.

A MIK számára fontosak a magyarság kulturális hagyományai, mint például az irodalom, de sokkal inkább egy táborba valók a megzenésített versek , ezért, és az ünnepre való tekintettel hívtuk meg a KOR-ZÁR-t, akik augusztus 20-a alkalmából, a magyarságot érintő dalaikat adták elő. Megköszönve a lehetőséget majdnem 2 órán keresztül szórakoztatták a közönséget.

Másnap került sor a magyar Himalája expedíció tagjainak élménybeszámolójára, akik képekkel illusztrálva bemutatták a serpák életét, a felkészülést, és a feljutás nehézségeit. Megtudhattuk, milyen nagy lelki fegyelemre, fizikai felkészültségre és egy bizonyos fokú őrültségre, illetve kalandvágyra is szüksége van egy hegymászónak. Fontos az aklimatizáció, ezért a csúcstámadás nem egyszerű dolog, ki kell várni a megfelelő időjárást is, és ezen kívül nagyon sok dologra kell odafigyelniük. Erőss Zsolt, Várkonyi László és Mécs László vonzotta a legnagyobb közönséget, előadásuk nagyon jó hangulatú volt. A film, amit a Himaláján forgattak, és elhoztak nekünk megmutatni, még inkább visszaadta a hegymászás feszült pillanatait. De elmondták azt is, hogy az előkészületek során nagyon sok intéznivaló van, ami hosszadalmas és pénzigényes.

Augusztus 22-én délelőtt került sor az Agora Iroda és a Kempelen Farkas Társaság, a szlovákiai magyar doktoranduszok szövetsége bemutatkozására. Szabó Helga, a komáromi Agora Iroda vezetője a részképzésről és az ösztöndíjazásról beszélt, Bara Zoltán, a KFT elnöke pedig a doktoranduszképzésről adott tájékoztatást. Mind a ketten hangsúlyozták nagy szükség van arra, hogy minél több magyar tanuljon tovább, nemcsak a középiskola, hanem a főiskola után is.

Délután Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke mutatta be a kedvezménytörvény körül kialakult magyarországi helyzetet, Pogány Erzsébet, a Szövetség a Közös Célokért pozsonyi iroda vezetője pedig a szlovákiai helyzetet ismertette,a tábor vendége volt még Duka Zólyomi Árpád is, aki ismertette az Európa parlamentben szerzett tapasztalatokat a státustörvénnyel kapcsolatban. Az utolsó előadást Elek József történelemtanár tartotta, aki előadásában a szlovákiai magyarok II. világháborút követő történelméről beszélt, elmondta a történelemnek ez a része sajnos zavaros, hiszen nagyon sokat kellene még foglalkozni vele ahhoz, hogy a kétséges részeket teljes egészében feltudják tárni, erre mindenképpen szükség lenne nemcsak a szlovákiai magyar és szlovák, hanem a magyarországi és csehországi történészekre is, és fontos az irodalom erről a korról szóló műveinek megismerése is.

Az utolsó napra már csak a kiértékelés maradt, a visszajelzések szerint mindenki pozitív élményekkel tért haza. A legvégén azért érdemes még elmondani, hogy nem csak az előadásokról szólt ez a tábor, hiszen Paton a fürdőben sportolási lehetőségek is vannak, volt foci-, röplabda-, biliárdmérkőzés, a tervezett vízilabda sajnos elmaradt, de aki ügyes volt az megtanulhatott „víziló-formájában” a vízbe ugrani, aki pedig ezt nem tette meg, élvezhette a többiek által felverődő hullámokat. Jobb volt, mint az eredeti.

De nem szabad megfeledkezni a táborlakók által örökbefogadott Blökiről sem, akit mindenki a szívébe zárt.

A tábor sikeréhez nagyban hozzájárultak a patiak, mert ismét lehetőséget teremtettek nekünk, hogy ott legyünk és természetesen nagy köszönettel tartozunk Szabó Olga polgármesterasszonynak nemcsak a lelkitámaszért.

A szervezők nevében szeretném megköszönni minden résztvevőnek, hogy nem keserítették meg az életünket, és segítettek megteremteni a jó hangulatot.
ujszo, 2002.9.9.