Fikció vagy valóság

mik1.jpg

2001-ben a Magyar Ifjúsági Közösség partnerszervezeteivel Madarászon szabadegyetemet szervezett, ahol a sporttal és ifjúsággal foglalkozó miniszterek a két állam közötti együttműködési megállapodást kötöttek.

Az IFI című havi lap októberi számába beszámolót írtam Fikció vagy valóság címmel.

Az idén 2001. augusztus 15-19. között került megrendezésre a szlovákiai nyári szabadegyetem - immár negyedszer. A tavalyi rendezvény még a szlovák- magyar kapcsolatok jegyében zajlott, az idén a visegrádi együttműködés volt a fő téma, ezen belül természetesen előtérbe került a szlovák és a magyar kapcsolatrendszer, már a résztvevők nemzetisége miatt is.
Az idén, ugyanúgy mint az elmúlt években is, kb. 200 fiatal vett részt a táborban. Szlovákok és magyarok együtt, és tovább építettük a jó baráti kapcsolatokat, amelyre mind a nappali politizálások és komoly beszélgetések, mind az esti szórakozás megadták a lehetőséget.
A szabadegyetem augusztus 16-án, csütörtökön Németh Zsolt a magyar külügyi államtitkár nyitotta meg, aki hangsúlyozta: hogy a madarászi szabadegyetem része egy vonulatnak, amely Erdélyben kezdődött több mint tíz évvel ezelőtt (ma tusnádi szabadegyetem), de úgy látja, hogy politikailag leginkább Madarászon érvényesül, itt hat ugyanis leginkább pozitívan a politikai helyzetre (gondoljunk csak arra, hogy a Mária-Valéria híd újraépítéséről itt állapodtak meg
a miniszterelnökök, amely egy pozitív folyamat elindítója volt Közép-Európában).
Németh Zsolt megnyitója után megkezdődött az első előadás, melynek már a címe is sokatmondó: Új kihívások a visegrádi társadalmakban az integráció küszöbén. Az előadók (Németh Zsolt, Hunčík Péter – pszichiáter, Rafael Wisnewski Lengyelország budapesti nagykövete - Bohumil Doležal - cseh politológus, Csámpai Ottó – szociológus és a vitavezető, Kiss Gy. Csaba történész) elég borúlátóan nyilatkoztak e témában, hiszen ahogy a szabadegyetem ez évi címe is jelzi, a visegrádi együttműködés nem biztos, hogy valóság. Annyit azonban mindegyikük elismert, hogy a V4-eknek együtt kell tartaniuk az integráció terén is, hiszen a visegrádi együttműködés nem új keletű Közép-Európa életében. Csütörtökön délután az érdeklődők ellátogathattak Komáromba, ahol megtekinthették a Duna és a Vág deltáját, valamint az erődrendszer néhány bástyáját, és meghallgathattak egy előadást Komárom múltjáról.
Augusztus 17-én, pénteken a visegrádi együttműködés -közös európai mozgástér volt az irányadó téma. Meghallgathattuk Lőrincz Csaba (helyettes államtitkár, Külügyminisztérium, Magyarország), Ľudovít Kaník (elnök, Demokrata Párt) és Ján Šoth (államtitkár-helyettes, Külügyminisztérium, Szlovákia) előadást.
A vita később más irányba terelődött, mégpedig egy nagyon aktuális téma felé, a szlovákiai magyarok helyzete és a magyar státustörvény volt az eszmecsere tárgya, ezen belül is természetesen kiemelve a Magyar Koalíció Pártjának szerepét a szlovák kormányban.
Délutánsor került Deutsch Tamás a magyarországi Ifjúsági és Sport Minisztérium vezetőjének és Milan Ftáčník szlovák oktatási miniszternek a találkozójára, mely során aláírtak egy kétoldalú szerződést, melynek köszönhetően a két ország között kedvezőbb csereprogramok jöhetnek létre az ifjúsági szervezetek között.
A miniszterek kérdésemre, milyen az ifjúság szerepe a visegrádi együttműködésben, elmondták, sajnos, nem a legjobb,
Deutsch Tamás hangsúlyozta, erről a fiatalok is tehetnek, hiszen tudatosítani kellene, hogy nem; csak a jövő, hanem a jelen is a fiataloké.
A pénteki nap dzsesszkoncerttel zárult.
Szombaton a tábor utolsó előadásán Harrach Péter szociális miniszter és Duray Miklós fejtették ki véleményüket a polgári alternatíva lehetőségeiről Közép-Európában.
A tábor szervezője a Pro Minoritate Alapítvány Budapestről, a Polgári Demokrata Ifjúság és a Magyar Ifjúsági Közösség Pozsonyból nagy meglepetéssel vették tudomásul, hogy ezek az előadások elnyerték a fiatalok tetszését és ennek köszönhetően érdekes beszélgetések alakultak ki.
Természetesen a szabadegyetem a szórakozni vágyóknak sem okozott csalódást, hiszen minden; este lehetett bulizni a csárdában, és a jó időnek köszönhetően naponta sor került vízipóló csatákra is, ahol a lányok-fiúk együtt játszottak.
Az idén, már nem először bebizonyosodott, igenis lehetséges a békés együttműködés szlovákok és magyarok között.
A Magyar Ifjúsági Közösség oldala az IFI-ben, 2001. október, Tünde