Gyermekvédelem Szlovákiában (Szabad Újság)

DSC07267.jpg

A gyermeknap környékén sok szó esik a kiskorúak jogairól, testi és lelki fejlődésükről. A Carissimi nonprofit alap szervezésében, május 29-én Füleken konferenciát tartottak a gyermekvédelemről. Az előadásokon elsősorban a szlovákiai törvényi háttér és gyakorlat került szóba. A rendezvényen Zupko Mária, gyógypedagógus, a Carissimi kuratóriumának tagja, valamint Belko Róbert alpolgármester üdvözölte az egybegyűlteket.
Az előadások sorát Németh Gabriella, Pozsony megye önkormányzatának alelnöke kezdte, aki a szlovákiai törvényi hátérről és a jogszabályok érvényesítéséről beszélt. Kiemelte a Gyermekek jogairól szóló egyezményt, melyet 1989. november 20- án fogadott el az ENSZ közgyűlése, és részletesen foglalkozik a gyermekek jogaival és védelemével. Azon tagállamok, melyek aláírásukkal csatlakoztak az egyezményhez, így Szlovákia is, kötelező érvénnyel fogadták el a benne foglalt kötelezettségeket. A szlovák jogrendben több olyan norma van, amely a gyermekek és családjuk anyagi és szociális biztonságát, életminőségük javítását hivatott elősegíteni. Így többek között a Családjogi törvény, a gyermekek szociális és jogvédelméről és a szociális felügyeletről szóló, valamint az ún. antidiszkriminációs törvény. Németh Gabriella kiemelte: a problémák megoldásánál fontos szerepet játszik az, hogy a szakemberek időben felismerjék, észleljék azokat a jeleket, amelyek a gondok esetleges kialakulását jelzik. Ebben nélkülözhetetlen a terepmunkások tevékenysége. Fontos, hogy kellő számú és minőségi munkát végző intézmények és szervezetek legyenek, amelyek közvetlen segítséget tudnak nyújtani. Pozsony megye önkormányzata 2009 januárjában elindította a „Válságban lévő családokat segítő központ” elnevezésű programját. A program elsősorban a krízishelyzetben lévő gyermekek, de felnőttek és családok megsegítésére is irányul. Alapvető célja a gyermek- és ifjúságvédelem területén működő harmadik szektor szervezeteinek és tevékenységüknek az összehangolása.
Az előadás után Orbán István, a Magyar Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szövetség elnöke rámutatott: István király már Imréhez írt intelmeiben is szólt a gyermekek és árvák védelméről. Magyarországon a múltban is több jogszabály, előírás született a kiskorúak és elesettek védelmében. Ezekből a mai napig lehet meríteni.
A jogi háttér ismertetése után Neszméri Tünde a sajtó feladatairól beszélt a gyermekvédelem terén. A média elsődleges feladata tudósítani, hírt adni az eseményekről. Emellett azonban a törvényi folyamatokról, a családvédelmi kampányokról és rendezvényekről is tájékoztatni kell. Az utóbbi időben egyre gyakoribb, hogy már megtörtént tragédiákról is hírt adnak.
Végezetül Zdenka Kotrusová, a Méltóságteljes életért (Za dôstojný život) Polgári Társulás elnöke ismertette tevékenységüket. A hajléktalanszállókon és védett munkahelyeken lévőkön kívül az árvaházakból kikerült fiatalokat is próbálják segíteni. Tevékenységüket a Besztercebányai megyei önkormányzat és a szociális, munkaés családügyi hivatal is támogatja. Ennek köszönhetően tudnak árvaházat fenntartani és segíteni a nevelőszülői hálózatot is.

Szabad Újság, 2013.06.05.