Házi kedvencek segítő szolgálatban

Szep Monika.jpg

A Csemadok Ligetfalusi Alapszervezete a városi kulturális napok részeként szervezte meg a Házi kedvencek segítő szolgálatban című előadását. Szép Mónika gyógypedagógus (a képen) az állatok emberekre
gyakorolt jótékony hatásáról beszélt.
Az egészségügyi világszervezet is elfogadja az állatokkal való terápiát, elsősorban kutyákkal, macskákkal, madarakkal és lovakkal lehet gyógyítani. Az állatoknak egy kiképzésen, majd vizsgán kell átesniük, hogy terápiás állatokká váljanak. Az orvostudományban az 1960-as években Amerikában kezdtek így gyógyítani. Szlovákiában és Magyarországon még gyermekcipőben jár a tudomány, de már vannak itt is kiképzők. Az állatoknál fontos, hogy nem lehetnek sem agresszívak, sem félénkek. Nemrégiben a halak és a delfinek jótékony hatását is elkezdték alkalmazni a gyógyításban. Állatterápiával elsősorban autista és halmozottan sérült gyermekeket kezelnek.
De drogfüggő embereket is gyógyítanak, őket elsősorban állat- és munkaterápiával, mezőgazdasági farmok kialakításával, ahol az állatokat gondozzák a betegek. Azonkívül, hogy a házi kedvenceket a gyógyításban használják, talán többen tapasztalták, hogy a házi állat kétszeresen adja vissza azt a szeretetet, amit kap gazdájától. Már önmagában ez gyógyító hatású. Hiszen sok magányos ember éppen azért vesz magának állatot, hogy az a társává váljon. Ennek fontos szerepe van a depresszió elkerülésében, esetleg gyógyításában. A pszichológusok szerint az is jótékony hatású, ha egy gyermek állatok közelében nő fel, ezzel tudatosítja, nem csupán körülötte forog a világ. Van rajta kívül más is, amiről gondoskodni kell.
Az előadáshoz hozzászólók többsége kifejtette, szerintük állattartásra elsősorban olyanoknak kellene vállalkozniuk, akik a megfelelő életkörnyezetet is ki tudják alakítani az állat számára. A kutyákat egész napra egy lakásba zárni állatkínzás.

Szabad Újság, 2012.október 24.