Jezsuita egyetemek Nagyszombatban és Kassán

Morovics.jpg

November 14-én, a Városi Kulturális Napok keretén belül szervezték meg Pozsonyban A jezsuita egyetemek természettudományos oktatása a 17-18. században című előadást. A rendezvény szervezője a Csemadok ligetfalusi alapszervezete volt.
A Szlovák Tudományos Akadémia Természettudományi Intézetének munkatársa Morovics Miroslav Tibor a Magyarország területén működő egyetemekről adott elő. Mint mondta, abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy mind a két ilyen felsőoktatási intézmény a Felvidéken működött, az egyik Nagyszombatban, a másik pedig Kassán.
Nagyszombatban Pázmány Péter, esztergomi érsek alapított egyetemet 1635- ben, itt már előtte is létezett egy jezsuita kollégium, 1561-től. Az egyetem két karral nyílt meg 1635-ben, a bölcsész és a
jogi kar volt az alapja az akkori egyetemeknek. Ez 1667-ben jogi, majd 1769-ben orvosi karral bővült. Az egyetem fejlődését a 18. század közepén Mária Terézia által megalkotott egyetemi reformok befolyásolták, 1773-ban megszűnt a jezsuita rend és 1777-ben az egyetem Budára költözött. Ma ez az egyetem az Eötvös Lóránt Tudományegyetem. Helyén Nagyszombatban királyi akadémia létesült. Kassán 1657-ben alapítottak egyetemet. Alapítója Kisdy Benedek egri püspök volt. Itt is bölcsész és teológiai karral kezdte meg működését az iskola, mely később jogi karral bővült.
Mind a két egyetem szerves részét képezte a jezsuita egyetemi rendszernek, a tanárok nem egy iskolának voltak állandó tanítói, hanem időközben más-más városokban, más-más szakokat is oktattak. A jezsuita egyetemek tanulmányi rendszere, mely csupán egy keret volt 1599- től egészen 1773-ig, a rend megszűnéséig volt érvényben. A tanárok ezek után világivá váltak, de zömében a tanári pályán maradtak.

Szabad Újság, 2012.11.21.