Jó döntés a magyar iskola

Halzl-József-gratulál-a-helyes-döntéshez-768x512.jpg

Október 25-én adták át a Szenci járás magyar elsőseinek a Rákóczi Szövetség által adományozott ösztöndíjat. A Szenc és Vidéke Társulás a Rákóczi Szövetséggel közösen köszöntötték az elsősöket és gratuláltak a szülőknek a magyar iskolaválasztáshoz.

Az ösztöndíjak átadása előtt a Rákóczi Szövetség elnöke, Halzl József, főtitkára Csáky Csongor és a rendezvényekért felelős főmunkatárs Nagy Domonkos ellátogattak a szenci Szenczi Molnár Albert Gimnáziumba és a Magyar Tanítási Nyelvű Szakközépiskolába, ahol munkatársunk, Neszméri Tünde faggatta őket.

A gimnáziumban 1956-ról

Halzl József 1956-os naplóját nemrégiben adták ki ismételten. A naplóban az 1956-os őszi eseményekre emlékezett vissza. 1956-ban végzős egyetemista volt Halzl József, és a többi egyetemistával együtt ő is részt vett a tüntetéseken. Ahogy fogalmazott, a szüleire való tekintettel, nem maradt el éjszakára, de a budapesti forradalmi tömeg őt is magával ragadta. Halzl József a fiatalok szabadságharcban betöltött szerepét hangsúlyozta előadásában.

A Rákóczi Szövetség több rendezvényt szervez, mellyel éppen a középiskolás és az egyetemista fiatalokat szólítja meg. Ilyen az 1956 emlékére szervezett Gloria Victis is. A Gloria Victis idején a középiskolások történelem vetélkedőn mérettethetik meg magukat, míg az egyetemisták ifjúsági találkozón vesznek részt, majd együtt vonulnak a műegyetemtől a Bem térre.

Ifjúsági programokat is szervez a Szövetség

Nagy Domonkos elmondta: több rendezvénnyel is várják a fiatalokat, ilyenek a nyári táborok, a diákutaztatási programok, az ifjúsági szervezeti vezetőképzők, a Gloria Victis Történelmi Vetélkedő, amely az elmúlt hétvégén valósult meg, és a Cultura Nostra kárpát-medencei történelmi vetélkedő. Ez utóbbit a Szövetség a Pannonhalmi Főapátsággal közösen hirdeti meg, jelentkezési határideje november 30-a. A versenyre három fős csapatok jelentkezését várják. Közismert rendezvény a Felvidéki Séta is, amely során valamelyik felvidéki régiót keresik fel, ezeken a rendezvényeken magyarországi és felvidéki diákok is részt vehetnek.

Csáky Csongor kiemelte: nagyon fontos programja a Rákóczi Szövetségnek a beiratkozási program, amelyet civil szervezetek, magánszemélyek és önkormányzatok is támogatnak. A program eredetileg a felvidéki szülők megsegítésére jött létre, azóta a programot kiterjesztették Horvátországra, Partiumra, Vajdaságra és Kárpátaljára is. Az idei iskolaévben 5900 gyermek kap iskolakezdési támogatást a Szövetségtől – emelte ki Csáky Csongor.

Az ősszel hirdette meg új programját a Rákóczi Szövetség, amellyel a diaszpóra és szórvány magyarságát szólítja meg, ebbe az emigráns magyarok leszármazottai és a szórványba szorult magyar fiatalok jelentkezhetnek, így a szenci diákok is – mondta el a főtitkár.

Beíratási program

A Szenci járásban a régió összes iskolájának tanulója egy rendezvényen veheti át a szimbolikus tízezer forintot. A járásban két teljes szervezettségű iskola működik, Félben és Szencen, és három kisiskola, Rétén, Zoncon és Hegysúron. Ez utóbbi iskolába az idén nem írattak be gyermeket, bízzunk benne, hogy a jövő évben ez változik és lesz elsős a hegysúri magyar iskolában is – mondta el Duray Rezső, a Szenc és Vidéke Társulás elnöke bevezetőjében. A Rákóczi Szövetség küldöttségén kívül az ösztöndíjátadó ünnepségen jelen volt Kőszeg város képviselete is, Huber László polgármester vezetésével. Kőszeg Szenc testvértelepülése és a Rákóczi Szövetség Beíratási programjának támogatója.

Halzl József a Rákóczi Szövetség elnöke gratulált a szülőknek a helyes döntéshez. Véleménye szerint a tanulók számára a legjobb az anyanyelvi oktatás, ezt szem előtt tartva és a szülőket motiválva adja át minden évben a Rákóczi Szövetség a szimbolikus tízezer forint beiratkozási ösztöndíjat. Az idei évben a Szenci járásban negyvenöt diák vehette át a támogatást.

Huber László, Kőszeg város polgármestere is üdvözölte a magyar szülőket. Elmondta: azért csatlakoztak a programhoz, mert fontosnak tartották, hogy az anyaországból segítsék a felvidéki magyar szülőket, hogy a nehézségeken enyhíteni tudjanak ilyen formában is. Huber László szerint, aki magyar iskolába jár, az nemzeti öntudatában erősödik és ez nagyon fontos itt a Kárpát-medencében.

Németh Gabriella, a Pozsony megyei önkormányzat alelnöke elmondta: hiszi, hogy a járás magyar tannyelvű intézményei jó minőségű oktatást nyújtanak. A támogatás eszmei értékét emelte ki az alelnök, bár hozzátette: a szociálisan hátrányos helyzetű családoknak ez a támogatás is sokat jelent.

A rendezvényen felléptek a járás magyar iskoláinak tanulói. Ezzel is bizonyítva, hogy a magyar intézmények színvonalas oktatást nyújtanak a járás területén.

http://felvidek.ma/2016/10/jo-dontes-a-magyar-iskola/