Jókai lakodalmas

A Jókai Hagyományőrző Tánccsoport a Csalló Néptáncegyüttessel karöltve vitte színpadra a jókai lakodalmas szokásokat.
A legénybúcsúztatástól és a lánybúcsúztatástól egészen a szertartáson és mulatozáson keresztül a lakodalmasok elbúcsúztatásáig kísérhették végig a szokásokat a nézők. A vőfély (vőfény) szerepét is bemutatták a hagyományőrzők. Az előadás hitelességét csak növelte, hogy az előadásban a jókaiak az általuk is használt szenci ő-ző nyelvjárási sziget szabályai szerint beszéltek. Így egy igazi helyi „mönyegző”-t láthattunk a színpadon. A hitelességet a sütemény osztás, azaz a „kúcsos” is növelte. A 43. Szenczi Molnár Albert Napok keretében október 10-én Szencen láthatták az előadást az érdeklődők. Sokan nosztalgiával gondoltak vissza a régi időkre, hiszen van, aki még emlékszik rá, annak idején tényleg így zajlott le egy lakodalom. A jókai szokások az egész szenci régióra jellemzőek voltak. Az előadást a Pozsony Megyei Önkormányzat támogatta.
A Jókai Hagyományőrző Népcsoport 1977-ben alakult meg. Azóta rendszeres résztvevői különböző versenyeknek és fesztiváloknak. A csoport megalakulása egy néprajzi gyűjtéshez köthető. Sikereket értek el Zselízen, Gombaszögön, Myjaván, Zsolnán, Pozsonyban. Többször szerepeltek külföldön is, többek között Magyarországon, Spanyolországban, Franciaországban és Csehországban. A versenyekről rendszerint díjjal térnek haza. A kritikusok elsősorban a táncosok magas színvonalú tudását emelik ki.
A csoport talán legnagyobb sikere, hogy 1981-ben Quittner János forgatókönyve alapján, Örökség címmel film készült munkájukból. Ennek köszönhetően mai napig is gyakran szerepelnek a televízióban. Táncaikat a Szlovák és a Magyar Tudományos Akadémia is rögzítette.

http://foto.szenc.sk/album/index.php/Csemadok/SzMAN_2012/Jokai_lakodalma...

Szabad Újség, 2012.október 17.