Jubilánsok köszöntése

A szlovákiai magyar kultúra és tudományos élet ápolásában szerepet betöltő, jubileumi életkorukat elért személyiségek ünnepi köszöntésére került sor december 13-án Magyarország pozsonyi nagykövetségén.A pozsonyi külképviselet adventi rendezvénye már többéves múltra tekint vissza. Az ünnepségen hagyományosan a szlovákiai magyar közélet hat neves szereplőjének mondanak köszönetet munkásságáért.

A jubileumi kort megélt tudósokat és a közélet jeles szereplőit Balogh Csaba nagykövet köszöntötte: a 65 éves Keszeli Ferenc írót, költőt, műfordítót; a 65 éves Hulkó Gábor kibernetikust, egyetemi tanárt; a 70 éves Bauer Győző orvost, farmakológust, diplomatát; a 70 éves Dráfi Mátyás színművészt; a szintén 70 éves Schrantz György festőt, és a 75 éves Kopócs Tibor grafikust, festőművészt. Balogh Csaba a sajtónak nyilatkozva elmondta: a jubilánsok kiválasztása ugyan meglehetősen szubjektív, de mindig igyekeznek odafigyelni arra, hogy az emberek számára kevésbé látványos eredményekről is megemlékezzenek.

Keszeli FerencKeszeli Ferenc KeszeliFerenc
író, műfordító, újságíró több lapnál dolgozott mint újságíró, szerkesztő (Hét, Új Ifjúság, Nap). 1990-tól a Magyar Távirati Iroda szlovákiai tudósítója volt, miközben a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet munkatársa is volt.
Gyermekverseivel és meséivel a mai magyar irodalom élvonalába tartozik.
A kétezres évek elején cseh és szlovák nyelvből fordított. 2001-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével tüntették ki, 2002-ben Táncsics Mihály-díjat kapott.

Hulkó GáborHulkó Gábor
Hulkó Gábor
egyetemi tanár, kibernetikus, a Szlovák Tudományos Akadémia Műszaki Kibernetikai Intézetének munkatársa, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a Szlovák Műszaki Főiskola oktatója. Több mint 300 tudományos írás szerzője. Egyetemista évei alatt tagja volt a Csehszlovák ifjúsági sakkválogatottnak is.
A politikai életbe is bekapcsolódott, a bársonyos forradalomat követően kollégáival megszervezte a szlovákiai magyar értelmiségiek fórumát, pozsonyi székhellyel. Évekig Dunaszerdahely alpolgármestereként tevékenykedett. 2003-ban Jedlik Ányos-díjjal tüntették ki.

Bauer GyőzőBauer Győző
Bauer Győző
a pozsonyi Komenský Egyetem Orvostudományi Karán szerzett orvosi oklevelet, majd a Csehszlovák Tudományos Akadémia prágai Farmakológiai Intézetében dolgozott, később az SZTA pozsonyi Kísérleti Gyógyszerkutató Intézetének tudományos munkatársa lett, 1990-ben a Szlovák Nemzeti Tanács képviselője volt.
1991–1996 között a Csemadok Országos Választmányának elnöke, 2003–2007 között Szlovákia törökországi nagykövete. A Szlovák Tudományos Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
2000-ben a Magyar Köztársaság Elnökének Aranyérmét, 2001-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét kapta meg, 2008-ban Arany János Életműdíjat kapott.

Dráfi MátyásDráfi Mátyás
Dráfi Mátyás
színművész, színházigazgató. Érettségi után rögtön a komáromi Magyar Területi Színházhoz került, később színész diplomát szerzett, volt a komáromi színház igazgatója is. Oktatott a pozsonyi Színművészeti Főiskolán. Hangjátékok és más rádiós műsorok fűződnek nevéhez. Énekes, verses lemezei is megjelentek, melyek szintén nagyon népszerűek. Több színház vendégszereplője volt Magyarországon, tucatnyi szlovák és magyar filmben játszott. Több díjjal és kitüntetéssel jutalmazták munkásságát: Érdemes Művész, Egressydíj, Jászai-díj, Határon túli Magyar Színházak Fesztiváljának Életműdíja, a Szlovák Köztársaság ezüst plakettje.

Schrantz GyörgySchrantz György
Schrantz György
a pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán tanult, Dezider Milly, Ján Mudroch és Orest Dubay keze alatt végezte el a grafikai szakot. Grafikáival és illusztrációival számos kiállításon vett részt. 1989 után részt vállalt a Szlovák Képzőművészeti Unió és a Szlovákiai Magyar Képzőművészeti Társaság munkájában. A Pozsonyi Műtermek szabad művészeti társaság tevékenységét is segíti, ebből jött létre később a Pozsonyi Magyar Galéria.
Általában az alakábrázolás híve, de más motívumok is megjelennek munkáiban.

Kopócs TiborKopócs Tibor
Kopócs Tibor
grafikus, illusztrátor, szerkesztő Eperjesen szerzett képzőművészet-történelem szakon oklevelet, majd itt is doktorált. Dolgozott az Új Ifjúságánál és a Madách Könyvkiadóban laptervezőként. Volt a Matesz díszlet- és jelmezterezője, később a gútai Magyar Tannyelű Szakképző Magániskola tanára. Alapító szerkesztője az Atelier című lapnak, tagja a kecskeméti Nemzetközi Zománcművészeti Alkotóműhelynek és a Szlovákiai Magyar Képzőművészek Társaságának elnöke volt. 2002-ben a Szlovák Köztársaság Ezüstplakettjével, 2005-ben Posonium Irodalmi és Művészeti Díjjal jutalmazták munkásságát.

2012.12.19. Szabad Újság