Kitekintő: Az ifjúság újra a kormány partnere lehet

A hétvégén a kárpátaljai Munkácson tartotta soros ülését a Magyar Ifjúsági Konferencia. A szeptember 3-án kezdődő háromnapos rendezvény keretében - amelyet Soltész Miklós szociális-, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár hívott össze - a magyar kormány illetve a határon túli magyar ifjúsági szervezetek képviselői nemzetpolitikai, oktatási és ifjúságvédelmi kérdésekről egyeztettek, és új vezetőket választottak.

A hétvégén a kárpátaljai Munkácson tartotta soros ülését a Magyar Ifjúsági Konferencia. A szeptember 3-án kezdődő háromnapos rendezvény keretében - amelyet Soltész Miklós szociális-, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár hívott össze - a magyar kormány illetve a határon túli magyar ifjúsági szervezetek képviselői nemzetpolitikai, oktatási és ifjúságvédelmi kérdésekről egyeztettek, és új vezetőket választottak.

A Magyar Ifjúsági Konferencia (MIK) egy 1999-ben létrejött kezdeményezés, amely magyarországi és határon túli magyar ifjúsági szervezetek, ezen kívül történelmi egyházak és parlamenti pártok ifjúsági szervezeteinek részvételével, a köztük lévő kommunikáció megkönnyítése és közös stratégia kialakakítása céljából alakult. A szervezet az egyes kormányok alatt különböző szerepet játszott, a mostani ülésre annak reményében került sor, hogy nagyobb hangsúlyt kap a konferencia az új kormány nemzet- és ifjúságpolitikájának kialakításában.

A szombati ülésnapon — melynek a munkácsi városháza ülésterme adott helyet — megválasztották a MIK Állandó Bizottságának új elnökét és alelnökeit. A délutáni órákban az ifjúsági szervezetek a magyar kormány részéről Soltész Miklós, szociális-, család- és ifjúságügyi államtitkár, Répás Zsuzsanna, nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár és Wetzel Tamás, egyszerűsített honosításért felelős miniszteri biztos, illetve a kárpátaljai magyar szervezetek vezetői közül Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke és Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógus Szövetség elnöke részvételével nemzetpolitikai, oktatási, valamint kultúrát és népesedést érintő szegmensekről tárgyaltak.

Az anyagi támogatással kapcsolatban Soltész Miklós az MTI-nek kifejtette: "az elődeink mindent letakarítottak a padlásról", tehát a konferencia az idén a kormány részről nem számíthat állami támogatásra, jövőben azonaban minden ifjúsági ügy nagyobb teret kap, "ezen belül kiemelt terület lesz majd a határon túli magyaroknak és a feltörekvő nemzedéknek a segítése, mindenekelőtt a családalapítás, a gyermekvállalás támogatása, illetőleg annak elősegítése, hogy lehetőség szerint szülőföldjükön maradjanak". Répas Zsuzsanna ugyancsak az MTI-nek nyilatkozott a tanácskozásról: "Nagyon fontosnak tartjuk, hogy újrainduljanak a magyar-magyar párbeszéd fórumai, és külön öröm számunkra hogy az ifjúságpolitika terén is működik ilyen fórum, a MIK."

Abban a tekintetben, hogy milyen volt a rendezvény fogadtatása az ifjúsági szervezetek részéről, Neszméri Tünde a Via Nova Ifjúsági Csoport alelnöke megkeresésünkre elmondta: "az a tény, hogy a mai magyar kormánynak fontos ez a szervezet, optimista hangulatot varázsolt a konferenciára, a tagok hosszú idő után először érezték azt, hogy a kormányzat partnerként tekint a Magyar Ifjúsági Konferenciára". A szlovákiai Magyar Koalíció Pártja ifjúsági szervezetének tisztségviselője azt is pozitívumként értékelte, hogy Schmitt Pál, a Magyar Köztársaság elnöke levélben köszöntötte a MIK tagjait, és a küldötteket találkozóra hívta a Sándor Palotába.

A konferenciát követően kiadott nyilatkozatában a MIK a népességfogyás ügyére mint általános problémára hívta fel a feigyelmet, amely bár az egész magyarságot súlytja, a határon túli magyarság körében nagyobb súllyal jelenik meg, és ez a folyamat "intézményeik (magyar iskolák, osztályok) megszűnéséhez , végső soron pedig közösségük elsorvadásához vezet". Ezért a konferenencia tagjai arra kérték a magyar kormányt, fordítson nagyobb figyelmet Csángóföldnek, Felvidéknek és Kárpátaljának. Az eredményeket illetően a résztvevő ifjúsági szervezetek üdvözölték a Magyar Országgyűlés által megszavazott, az egyszerűsített honosítási eljárásról és a nemzeti összetartozásról szóló törvényeket, emellett örömmel vették tudomásul Répás Zsuzsanna helyettes államtitkárasszony azon bejelentését, amellyel "stratégiai partnernek tekinti a MIK-et, a MÁÉRT és a KMKF (Magyar Állandó Értekezlet és a Kárpát-medencei Képviselők Fóruma) kapcsolatában".

2010.09.08.