Környezetünk védelméért

Som kornyv.jpg

A 21. század fő kihívásai közé tartozik a környezetvédelem, a természetvédelem és a gyermekek környezettudatosságra nevelése. A Somorjai Régiófejlesztési Ügynökség részvételével (a vezető partner a Fertő-Hanság NP) határon átnyúló programban Összehangolt határon átnyúló természetvédelmi tevékenységek a magyar–szlovák Duna-szakasz mentén címmel érdekes kezdeményezésben vehetnek részt gyerekek és fiatalok. A részleteket Szomolai Valériától, a projekt szlovákiai részkoordinátorától tudtuk meg.

„Szeptember 10-én indult a projekt, két állami intézmény, a Szlovák Állami Természetvédelem és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Somorjai Régiófejlesztési Ügynökség, illetve a Pisztráng Kör Waldorf Természetvédő és Természetjáró Egyesület együttműködésében. Mind nekünk, mind a Pisztráng Körnek vannak tapasztalatai a természetvédelmi projektekben. Az általános cél a természeti értékek megőrzése, fejlesztése, és az ökotudatosság kialakítása. Ezt 3 vonalon próbájuk elérni. Egyrészt fontos az eszközpark fejlesztése, másrészt a környezettudatosságra nevelés. A harmadik szegmensben pedig a tudományosság területén szlovák–magyar együttműködésben feltérképezzük az ártéri területen élő növény- és állatfajokat, mind a Csallóközben, mind a Szigetközben, főképp a Dunai Erdők Tájvédelmi Körzet (CHKO Dunajské luhy) olyan periférikus területein, ahol eddig erre nem került sor. Ebből jövő nyáron szeretnénk egy kiadványt szerkeszteni.”
Szomolai Valériától azt is megtudjuk: „Mivel a környezetvédelmi nevelési rész apropója a Duna, így elsősorban erre a területre összpontosítunk. Elsősorban figyelembe kell vennünk, hogy alapiskolákat szólítunk meg, őket ide kell utaztatni, hogy az interaktív tevékenységben részt tudjanak venni. Van egy kiállításunk, melyet magyarországi mintára készítettünk el. Ez három panel és azok interaktív kiegészítő elemei, amelyek az ártéri terülteket mutatják be. Az iskolák számára workshopokat szervezünk, egy általános bevezető után az ökoszisztémát mutatjuk be, a vizet, a part menti vegetációt és az ártéri erdőt. Úgy helyezzük el a három elemet, hogy egy-egy oldalról mind külön-külön látható legyen. Ez a kiállítás február 25-étől látogatható, már szervezzük az osztályok részvételét a kiállításon és az interaktív foglalkozásokon. A kiállítás többi eleme magában foglal például panorámaképeket, amelyek a gyermek feje körül megforgatva a 360 fokos körülnézés illúzióját keltik; miközben a gyermeknek meg kellene látnia a „tájban” rejtőzködő állatokat. Van egy puzzles elemünk is, ahol a Duna ártéri rendszerének légifotóját lehet kirakni. Egy másik állomásunknál egy tengeralattjáróba ülhetnek be a gyerekek, 6 gyermek fér el egy tengeralattjáróban, itt egy kb. 10-15 perces rövidfilmet nézhetnek majd meg az ártéri természetről. Ez a film még csak magyarul van meg, de lefordítjuk szlovákra is, hogy a szlovák iskolákat is meg tudjuk szólítani. Játékosan be tudjuk mutatni a táplálékláncot is. Egy-egy ilyen foglalkozás kb. 90 percet vesz igénybe.” Kérdésünkre, kiket szólítanak meg elsősorban, megtudjuk: „Főleg az alapiskolák 5-6. osztályára fókuszálunk, kisebbeknek is meg lehet tartani a foglalkozásokat, de egyszerűbb formában, valamint nagyobb gyermekeknek is érdekes lehet.
A pályázat része volt az eszközbeszerzés is. Ennek keretében két napelemes hajót vásárol a Hansági Park, erre szervezünk majd egész napos foglalkozásokat, szlovák, illetve magyar oldalról érkező gyermekekkel, ezek szeptembertől indulnak és már nemcsak az alapiskolásoknak ajánljuk. A projekt során bekapcsolódunk az egyre népszerűbb ún. geocachingbe, amelyet szeretnénk felhasználni a termeszéti értékek népszerűsítésében, és ennélfogva az ökotudatosságra való nevelésben. Ökoflottát is kialakítunk, ami 30 kerékpárból és 4 kenuból áll majd, amelyek igénybevételével egy napos kirándulásokat szervezünk, irányítottan nagyobb diákoknak, akár védett területekre is. Szakemberek bevonásával dolgozzuk ki az útvonalakat, velük is látogatjuk majd meg a helyszíneket, nem szeretnénk ugyanis megzavarni az élővilágot. Ezeket a kirándulásokat ősztől indítjuk.
Terveink szerint lesz egy somorjai kirándulás is, ahol például a Pomlé parkot is bemutatnánk a fiataloknak, ami egy keményfa ligeterdő-maradvány. Környezetünkben már sajnos nagyon kevés a zöld terület, de megmaradt a Pomlé, ami természetes szerkezetű erdőmaradvány. Más ökoszisztémát, vízimadarakat, nádasokat is begmutatnánk a diákoknak. Szervezetünk azelőtt aranymosó akciókat is szervezett, így be tudunk mutatni például egy hagyományos mesterséget is, és természetvédelmi programjaink is vannak. A csicsói holtág is a tervezett kirándulási célpontjainkhoz tartozik. Az ökoflotta lényege, hogy kerékpárral vagy kenuval kirándulunk a természetben. A projekt befejezése után is szeretnénk kihasználni a kerékpárokat és a kenukat, hiszen ezek tartós eszközök, amelyet idővel bármilyen kiránduló csoport, nemcsak gyerekek, de felnőttek is kihasználhatnak.
Egy másik célcsoportunk, a tanárok, akiknek workshopokat szervezünk, hogy megmutassuk nekik, milyen alternatív tanulási módszerek használhatóak az ökotudatosságra nevelésben, hogy melyek azok a helyek, amiket meg lehet látogatni.”

Szabad Újság, 2013.02.13.