Megemlékezések a Szenci járásban

A Szenci járásban többek közt ünnepséget tartottak március 15-én Boldogfán és Gútoron, március 16-án Szencen, március 17-én Éberhardon.

Március 15-én Boldogfán és Gútoron emlékeztek a népek tavaszára. Boldogfán a magyarországi Boldog község kultúrműsorral lepte meg a falu lakosságát. Gútoron a helyi nyugdíjas klub énekkarának előadásával ünnepelték a szabadságharc hőseit. Annak ellenére, hogy számos kinti rendezvény elmaradt a két település önkormányzata megtartotta a megemlékezést.

Március 16-án Szencen a Kisfaludy síroknál koszorúztak a civil szervezetek. A Szenci Városi Múzeum, a Szenci Magyarok Ifjúsági Csoportja és a Szenczi Molnár Albert alapiskola társszervezésében először került sor a Kisfaludy sírok megkoszorúzására. Az alapiskola diákjainak műsora után Strešňák Gábor, a városi múzeum igazgatója elmondta Kisfaludy István korának kiemelkedő szenci személyisége volt. A szenci nemzetőrök vezetője volt. Sajnálatos módon kevés dokumentum maradt fel ebből a korból, de egy levél tanúság szerint Kisfaludyék egy kémet fogtak el, ez a levél bizonyítja, részese volt a szabadságharcnak több környékbeli férfival együtt.
A koszorúzás után az ünneplők a városi múzeum épületében meghallgatták Lelovics Tihamér peredi helytörténész előadását a peredi csatáról és annak következményeiről. A mátyusföldi településen 1849. június 20-21-én lezajlott csatában a magyar sereg sajnálatos módon vereséget szenvedett. Betudható ez annak is, hogy itt már harcolt az orosz cár hadserege is a magyarok ellen. A magyar veszteségek óriásiak voltak, nagyjából 3000 katonát veszítettünk, míg az orosz-osztrák haderő csupán százötven főt veszített. A honvédok több tömegsírban fekszenek. A faluban még 1869-ben, közadakozásból emlékoszlopot emeltek.

Március 17-én Éberhardon Petőcz György emlékművénél a Himnusz eléneklésével kezdődött a megemlékezés.
Az Éberhardon született hős, Pozsony vármegye másodispánjaként vett részt a szabadságharcban. 1849 májusában a császáriak elítélték és agyonlőtték, emlékét szülőfalujában tábla őrzi. Ennél a táblánál tart megemlékezést Csemadok helyi szervezete és Szenci Területi Választmánya évek óta.
Az ünnepi szónok, Gaucsík István, történész beszédében a reálpolitika akkor megteremtéséről, a forradalom vívmányairól és az emberek közötti egyenlőség kialakulásáról is beszélt. Kiemelte a szabadság vágy volt az összekötő, és ezért harcoltak a magyarok mellett az ország többi nemzetiségével együtt. Mint mondta az április törvényekről méltatlanul kevés szó esik. A törvények elfogadásával örökre megváltozott Magyarország, a feudális viszonyok már nem tértek vissza.
Sándor Zoltán, Magyarország pozsonyi nagykövetségének tanácsosa felolvasta Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét, aki levelében összefogásra kéri a magyarságot.
A koszorúzáson Bognár László és Bognár Tamás, valamint a helyi iskolások énekeltek. A megemlékezésen Író Erzsébet Juhász Gyula versével emlékezett a hősökre. A program moderátora Hornyák István volt.

Neszméri Tünde, Felvidék.ma