Megemlékezések az aradi vértanúk emléknapja alkalmából

Dér Márton, Molnár Imre és Strieženec Sándor (Fotó: Hideghéthy Andrea/Felvidék.ma)

Pozsonyban az aradi és a pozsonyi vértanúk nevei is elhangoztak – mint egy-egy szívdobbanás, úgy szólalt meg a dob.
A pozsonyi Kecske-kapui evangélikus temetőben Jeszenák János sírboltjánál, majd Rázga Pál sírjánál emlékeztek a hősökre. A megemlékezésen Ziff Stella, a pozsonyi gimnázium diákja Faludy György Október 6. című versével tisztelgett a hősök emléke előtt.
Majd Molnár Imre a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója mondott beszédet, amelyben a vértanúk példaadó tetteire hívta fel a figyelmet. Véleménye szerint a mártírok példája azt mutatja: szeretnünk kell szülőföldünket, nemzetünket, hitünket. Kiemelte: a forradalmárok, akik a magyar szabadságért adták életüket, nem egy nemzet fiai voltak. A kivégzett hősök között voltak szolgálók, nemesek, katonák, hivatalnokok, de még színész is.

A megemlékezést egy lengyel szokással színesítették, Strieženec Sándor zenész közreműködésével, mint egy-egy szívdobbanás, úgy szólalt meg a dob, mikor Molnár Imre sorolta az aradi és a pozsonyi vértanúk neveit, Dér Márton, a színművészeti főiskola hallgatója pedig az aradiak utolsó mondatait olvasta. Molnár Imre elmondta: Aulich Lajos Pozsony szülötte, ezért a koronázó városban szeretne egy emléktáblát szenteltetni az aradi vértanúnak, hogy ezzel is őrizze Pozsony magyarsága a vértanúk emlékét. Amennyiben összefogással sikerül a Jeszenák sírboltot felújítani, ide kerülhetne Aulich tábornok emléktáblája.

Deák Ernő, történész, a Bécsi Napló főszerkesztője beszédében Pozsonyról, mint genius lociról, mint a szabadság eszme egyik helyéről szólt. A hősök előtt fejet kell hajtani, így a vértanúk előtt, és azok előtt is, akik a szabadságért küzdöttek. Bécs, Párizs, Pest, Buda olyan helyszínek, amit minden alkalommal megemlítenek, ha a szabadságküzdelmekről szó esik, Pozsonyról ritkábban szólnak, pedig innen indult a forradalom, hiszen március elején Kossuth Lajos itteni beszédével indult a küzdelem a szabadságért. A történész szerint a szabadság és a függetlenség közös talaja Pozsony. Deák Ernő köszönetet mondott a felvidéki magyarságnak, amiért kiállnak nemzetük mellett. Jeszenák János sírjának megkoszorúzása után az emlékezők megkoszorúzták Rázga Pál evangélikus lelkész sírját is, majd felesége sírjánál is elhelyezték az emlékezés virágait a pozsonyi magyarok. (NT)
A pozsonyi megemlékezést a www.televizio.sk oldalon tekinthetik meg: http://www.televizio.sk/2016/10/pozsonyi-koszoruzas-razga-pal-es-jeszena...

http://felvidek.ma/2016/10/megemlekezesek-az-aradi-vertanuk-emleknapja-a...
http://felvidek.ma/2016/10/az-aradi-vertanuk-emleknapja-a-felvideken-kep...