Nyilatkozat a Munkatörvénykönyv módosításáról - Tlačová správa o zmene Zákonníka práce

Sajtóközlemény - A Magyar Koalíció Pártja aggodalommal figyeli a Munkatörvénykönyv kormánykoalíció által tervezett módosítását, mivel az hátrányos helyzetbe hozná a munkavállalókat. Amennyiben a kormány javaslata alapján megszűnik a felmondási idő, avagy nem kaphat végkielégítést az alkalmazott, a munkaadó indok és felelősségvállalás nélkül mondhat majd fel a munkavállalónak.

Nem értünk egyet a regionális minimálbér bevezetésével sem, ami a régiók elnéptelenedéséhez, elvándorláshoz vezethet. A regionális minimálbér bevezetése azért sem szerencsés, mert a szegényebb régiók lakosságát csak tovább sújtja. Amennyiben ugyanis az ott lakók ragaszkodnak ahhoz, hogy otthon vállaljanak munkát, akkor kénytelenek lesznek alacsonyabb bérért is munkába állni.

A MKP felszólítja a kormányt, hogy vegye figyelembe a kisemberek érdekeit és a munkatörvénykönyv módosításakor a munkavállalók érdekeit tartsa szem előtt. Azaz: a ma életben lévő Munkatörvénykönyv azon passzusait, melyek a felmondási időről és a végkielégítésről szólnak, ne módosítsa. Nem tartjuk elégségesnek, hogy azoknak a dolgozóknak, akik éveken keresztül egy munkaadónál vállaltak munkát, csupán a szociális rendszerből járó munkanélküli segélyt biztosítsa a szociális hivatal, ezért kérjük a kormányt, hogy ne szüntesse meg a végkielégítést, illetve ne csökkentse a felmondási időt.

Pozsony, 2010. október 27.

Neszméri Tünde
az MKP szociális, családpolitikai és egészségügyi alelnöke

Strana maďarskej koalície s obavou sleduje plánované zmeny slovenskej vlády v Zákonníku práce, ktoré by sa negatívne dotkli zamestnancov. Ak sa na základe vládneho návrhu zruší súbeh výpovednej lehoty a odstupného, zamestnávateľ môže bez akejkoľvek zodpovednosti a odôvodnenia okamžite prepustiť svojho zamestnanca.

SMK nesúhlasí ani so zavedením regionálnej minimálnej mzdy, mohlo by to spôsobiť totiž vyľudnenie určitých regiónov a neželanú migráciu obyvateľstva. Zavedenie regionálnej mzdy nie je šťastné ani preto, lebo by to postihlo obyvateľov chudobnejších regiónov. Ak by obyvatelia spomínaných oblastí chceli naďalej pracovať tam, kde žijú, boli by nútení zamestnať sa za nižšiu mzdu.

SMK vyzýva vládu, aby pri novelizácii Zákonníka práce brala ohľad na záujmy zamestnancov a nezmenila časti aktuálne platného Zákonníka práce, ktoré upravujú výpovednú lehotu a odstupné. Nepovažujeme za dostačujúce, že zamestnancom, ktorí dlhé roky pracovali u jedného zamestnávateľa, úrad práce a sociálnych vecí zabezpečuje zo sociálneho systému iba podporu v nezamestnanosti, preto žiadame od vlády, aby nezrušila odstupné, prípadne nekrátila výpovednú lehotu.

Bratislava, 27. októbra 2010

Tünde Neszméri
podpredsedníčka SMK za sociálne veci, rodiny a zdravotníctvo