Oroszvári kálvária

Oroszvar.jpg

A magyarság múltjának kétségkívül vannak árnyas oldalai. Az egyik ilyen a trianoni békeszerződés, mely a magyarok lelkébe nem sok békét hozott. Ezt követően a bécsi döntéssel módosultak a határok, de a második világháború lezárása ismét igazságtalan békét hozott Magyarországnak. Ekkor került Csehszlovákiához Oroszvár is, mely azóta Szlovákia fővárosának részévé vált.
A Pozsonyhoz csatolt falu neve évek óta összefonódik a jogos tulajdon iránti vággyal. A Magyar Bencés Kongregáció 15 évvel ezelőtt kezdte el harcát törvényes tulajdonának visszaszerzéséért. A bencés rend Stefánia, belga hercegnőtől és férjétől, Lónyay Elemér hercegtől végrendelettel örökölte meg a kastélyt. A hercegi pár utolsó kívánsága, hogy a Pannonhalmi Szent Benedek Rend Pannonhalmi Főapátsága vegye birtokba a kastélyt és a hozzá tartozó ingatlant. A gazdagság Ausztriához tartozó részét a főapátság évtizedek óta használhatja, mint saját birtokát.
A neogótikus oroszvári kastélyért és a hozzá tartozó birtokokért a bencések az egyházakat ért igazságtalanságok jóvátételét célzó szlovák jogszabály alapján folyamodott még 2002 márciusában. A több éves késés annak is köszönhető, hogy a szlovák hatóságok a kérelmet formai okokra hivatkozva többször visszaküldték. Az ügy csupán 2008-ban került az alkotmánybírósághoz, majd tavaly áprilisban ismét bírósághoz fordultak a bencések, ennek elutasító határozatát hozta meg a szlovák Legfelsőbb Bíróság a minap.
A főapátság azt is felajánlotta Szlovákiának, amennyiben rendezi a tulajdoni jogviszonyt, reprezentációs célokra az állam rendelkezésére bocsátja a kastélyt. A bencések attól félnek, ha a kastélyt nem rekonstruálják időben, állaga tovább romlik, és a felújításra nem lesz pénz. A szlovák kormány nyáron hozott ugyan egy határozatot a kastély felújításáról, és az anyagi források előteremtésére októberig kellett Peter Kažimír pénzügyminiszternek
javaslatot tennie, ez azonban nem történt meg. Október 24-én a szlovák Legfelsőbb Bíróság elutasította a Magyar Bencés Kongregáció keresetét, amellyel az oroszvári kastély örökösödési jogét kívánta visszaszerezni. A határozat ellen fellebbezési lehetőség már nincsen. Ezek után a bencések már csak nemzetközi fórumokon szerezhetnek jogorvoslatot. A szlovák kormány az ingatlant sajátjának tekinti, és nem hajlandó engedni az ügyben. Pannonhalma vélhetően az EUhoz fordul jogorvoslatért, tehát a Benešdekrétumok rendeletei értelmében elkobzott vagyon tulajdonviszonyát csak az EU szervei rendezik majd. A szlovák hatóságok a végrendeletet nem tartják mérvadónak. Az üggyel kapcsolatban már csak egy dolog biztos: a tulajdonlás körüli vita nem tesz jót a neogótikus stílusban megépített kastélynak. Felújítás nélkül ugyanis könnyen az enyészetté válhat.

Szabad Újság, 2012. november 7.