Régi zsinagóga, mai művészet

zsinagoga.jpg

Pozsonyban és környékén a történelem során fontos szerepet töltött be a zsidóság. Az izraelita családok elsősorban kereskedelemmel foglalkoztak, de volt közöttük tanító, orvos, jogász és közgazdász is. Sok sikeres karrier indult ebből a régióból. Mára Pozsonyban csupán egy zsinagóga maradt meg. Mint múlt heti számunkban már olvashatták, az imaházban állandó tárlattal várják az érdeklődőket. A pozsonyi zsinagóga mind a mai napig ellátja eredeti funkcióját is. A stílusa az ortodox zsidó hagyományokat követi, amely kubista részletekkel egészült ki. Az 1920-as években épült, és ahogyan a többi zsinagógában is - a nők és a férfiak ülőhelye külön van. A bima a fő imaházban található. Szomorú, hogy a három pozsonyi zsinagóga közül csupán ez az egy maradt meg, a másik kettőt a hatvanas években rombolták le. A második világháború előtt megközelítőleg tizenötezer zsidó élt a szlovák fővárosban, a holokauszt következtében számuk ezer alá csökkent.
A világháború kataklizmái nyomán nagyon sok hitközség megszűnt, vagy tagjainak száma kevés, ezért anyagi okokból a templomaikat sem tudják fenntartani. Az európai, így a szlovákiai zsinagógák közül többet alakítottak át koncert- vagy kiállító teremmé. A szenci zsinagóga is felújításra vár. A romos épület a város közepén áll, és az újjáépítésnek állítólag csupán jogi korlátai voltak. Az akadályok mostanra elhárultak, minden bizonnyal hamarosan elkezdődhet a rekonstrukciója. Falai között – remek akusztikája miatt – galériát és koncerttermet kívánnak kialakítani. A zsinagógát 1825-ben építették, 1904-ben szecessziós, orientalista stílusban újították fel. Szencen és környékén ez volt a zsidók egyetlen temploma. 1921-ben a településen 281 lakos vallotta magát izraelitának, a zsidó családokat 1942-ben hurcolták el koncentrációs táborba, ahonnan a második világháború után kevesen tértek vissza. A túlélők az épületet 1948-ig hivatalosan is zsinagógaként használták.
A monumentális létesítmény az 1950-es évektől raktárként is működött. Mára viszont a tetőszerkezet elöregedése miatt életveszélyessé vált: elkorhadt gerendázata a mennyezetet is átszakította. Pozsony megye az elmúlt évben a zsinagógát a várostól egy euróért megvásárolta, és vállalta, 2015-ig felújítja az imaházat. A munkálatok nagyjából kétmillió euróba kerülnek.
Somorján a zsidók viszonylag későn kaptak letelepedési engedélyt. Emiatt az ortodox zsidó és keleti stílusú templomuk csak 1912-re készült el. Ez az időszak volt a zsidóság „aranykora” a városban. Sajnos, a második világháború őket sem kímélte, a zsidó családokat 1944-ben hurcolták el.
Templomuk sokáig üresen állt, az elmúlt években sikerült kívül-belül felújítani, majd falai között 1996-ban galériát rendeztek be. A kiállítások és kulturális események méltó színhelye lett, jelenleg az At Home Gallerynek ad otthont. Megmaradt a zsinagóga közelében a régi zsidó iskola és a temető is. A művésztelep ötletadói, kivitelezői és működtetői Kiss Csaba és Suzanne. Jelenleg Marco Bernardi kiállítása látható, az olasz művész mozgóképeket örökít meg. A kiállítás augusztus 20-ig látogatható.

Szabad Újság, 2012.07.18.