Rendhagyó történelemóra Pozsonypüspökin

A Pozsonypüspöki Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola kertjében a himnusz éneklésével vette kezdetét a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából szervezett megemlékezés június első vasárnapján. A Pro Futuro Hungarica Polgári Társulás, a Posonium Polgári Társulás és a helyi alapiskola rendezvényén részt vettek a Rákóczi Szövetség oroszlányi alapszervezetének tagjai is. A nemzeti imánk eléneklése után Nagy Roland Wass Albert Üzenet haza című versével emlékezett, majd az Oroszlányi Bakfark Bálint Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és a Városi Kórus énekelt. Csáky Pál, a megemlékezés ünnepi szónoka az összetartozás érzésére hívta fel a figyelmet. A lengyel nemzet történelmét hozta fel példaként, akik országát többször felosztották, mégis képesek voltak egyesülni.
A kopjafa megkoszorúzása után az oroszlányiak énekkara koncerttel, Nagy Roland oroszlányi diák pedig szavalatával tette emlékezetessé a programot. Majd következett a rendhagyó történelemóra, melyet Varga Mária az iskola bemutatásával kezdett. Büszkén ismertette a diákok sikereit.
Csáky Pál a rendhagyó történelemórát azzal a kéréssel kezdte, hogy egy magyarországinak se jusson eszébe megkérdezni, honnan tudunk olyan jól magyarul. Ne tegye ezt, mert mi ugyanúgy a magyar anyáktól tanultuk meg ezt a nyelvet, mint a magyarországiak. Csáky Pál a továbbiakban Pozsony jelentőségéről beszélt. Sokáig az ország koronázó fővárosa volt, kulturális és politikai központ, és egy ideig még egyházi központ is volt. Erről tanúskodik a paloták sora is, hiszen szinte minden nemesi család építtetett magának székhelyet a fővárosban.
Csáky Pál után Dunajszky Géza a felvidéki magyarság egyik legsötétebb korszakáról, a kitelepítésekről, a jogfosztásról adott elő. A történelmi tények ismertetése után Varga Anita Dunjaszky Géza egyik írását olvasta fel, amelyben egy kitelepített asszony személyes sorstragédiája is benne van. A mindenétől megfosztott asszony úgy halt meg, hogy senki nem kért bocsánatot sem tőle, sem sorstársaitól, holott megérdemelné, hiszen senki sem bűnhődhet a származása miatt.

Szabad Újság, 2013.06.19.