Séta a Napfényes tavak városában

Szenczi Molnár Albert szobra a városi parkban.jpg

Nyáron Szencet ellepik a turisták, ilyenkor azonban mégis jó kimozdulni és egy sétát tenni a városban, melynek múltja igencsak dicsőséges.
Annak idején Mária Terézia itt alapította meg a Collegium Oeconomicumot, mely az ország első Magyarországon végzett mérnökeit adta. Sajnos az épület egy tűzvészben elpusztult, az iskola is ekkor zárta be kapuit. Az eredeti épület a templom mellett állt, nagyjából ott, ahol ma a Szenczi Molnár Albert Alapiskola van. Az iskola kollégiuma, az egykor Esterházy birtok része, még ma is látható, igaz raktárnak használják. Szencet a zsoltárfordító Szenczi Molnár Albert is méltán ismertté tette, a szótáríróról, irodalmárról július 17-ei számunkban már írtunk. Emlékét a róla elnevezett gimnázium, alapiskola és tér, valamint a városi parkban látható szobor is őrzi.
Induljunk el a Napfényes tavaktól a városba. Útközben megtekinthetjük a Szentháromság-kápolnát, mely egy parkosított, de elzárt terülten található. A kerítésen keresztül is jól látni stílusjegyeit. A klasszicista kápolna 1718-ban épült. Már csak a szenci búcsúkor vagy hangversenyekre használják.
A kápolnánál haladjunk tovább egészen a gimnázium épületéig, itt menjünk tovább a Lichner utcán, nemsokára megláthatjuk az evangélikus templomot. A fákkal szegélyezett utcán még látni néhány polgárházat. Sajnos a „szocialista városrombolás” Szencen még mindig tart, így jó néhány házat ma is átépítenek, és nem mindig hagyják meg a régi szecessziós építészeti elemeket, mely a múltban a város központjára jellemző volt. Az épületek többségében vendéglő vagy üzlet működik, nyaranta hangulatos kávézók, teraszok teszik meghitté a sétálóutcát. Az utca végére érve jobb oldalon a városi múzeumnak helyet adó Török-ház látható. Ebben az épületben Szenc és környékének múltját mutatják be. A múzeum büszkesége a téglagyár területén talált mamut kiállított kulcscsontja.
A Lichner utca végén, ha balra indulunk el, a városi parkban láthatjuk az Immaculata oszlopot, az 1747-ben épített pestisoszlopot a járvány végén állították. Két méterrel odébb látható a szégyenoszlop, amelyet még 1552-ben építettek. Az oszlop az elítélt bűnözők nyilvános megkorbácsolására szolgált, de a legendák szerint erkölcstelen nőszemélyeket is kikötöztek ide. A parkban tovább haladva a szökőkút után láthatjuk Szenczi Molnár Albert szobrát.
A park mellett látható a zsinagóga romos épülete. A remények szerint nemsokára galéria működik majd az épületben. Ma még sajnos rontja a város képét az 1825-ben épült és 1904-ben felújított imaház. Megéri tovább menni a templomtorony felé. A templom előtt még megnézhetjük az első és második világháborús hősök emlékére szentelt szobrot a magyar alapiskola előtt, a Szenczi Molnár Albert téren. A szobor a holokauszt áldozatainak is emléket állít. Az iskola tetején ott díszeleg a ma is működő csillagvizsgáló. Maga a Szent Miklós-templom és a körülötte épült kálvária stációk is egy felemelő élmény, de a templom oldalához épített Lourdes-i Szűz Máriánál is meg kell állniuk a magyar turistáknak. Amikor gróf Esterházy Jánost az észak-oroszországi koncentrációs táborból Pozsonyba szállították, Szenchez közeledve, reménykedve, várakozóan kémlelte a sötétben a kis Mária-szobrot. Nagy örömére négy évi deportálás után sikerült meglátnia a rabszállító autóból ezt a lourdes-i Máriaszobrot, amely lelki szemei előtt lebegett, amikor az orosz táborban Szűz Máriához fohászkodott. Ezt a szobrot látta ugyanis világoson utoljára szeretett hazájából, mielőtt Oroszországba szállították kényszermunkára. A Szent Miklóstemplom alapjai gótikus stílusban épültek, többszöri átépítés után ma barokk stílusban emelkedik a város fölé. A templomba belépve az egyedi gyöngyoltár vonzza magára a tekintetet.
Azok, akiket érdekel a város múltja, általában ellátogatnak a temetőbe is, ami Szencen a templom mellett található. A legrégebbi keresztjét augusztus elsején szállították el Pozsonyba restaurálni. A kereszt a 18. század végén készült. Megéri megtenni ezt a sétát, hiszen Szenc nem csak a Napfényes tavak miatt érdekes. Kevesen tudják, hogy még a 19. század közepén kezdtek el kavicsot bányászni a város mellett, a Galánta–Pozsony vasútvonal kiépítésekor, és már 1919-től a turisták kedvelt üdülőhelyévé vált, akkoriban szlovák Tahitinek becézték a „szönci bágert”. De régen fogadójáról, vásár- és árumegállító jogáról is híres volt Szenc.

Szabad Újság, 2013.08.07.

Lourdesi Szűz Mária barlang, Esterházy János ezt látta utoljára szeretett FelvidékjébőlLourdesi Szűz Mária barlang, Esterházy János ezt látta utoljára szeretett Felvidékjéből

Az Immaculata és a Szégyen szobor a főtéri parkbanAz Immaculata és a Szégyen szobor a főtéri parkban

A Török Ház - ma városi múzeumA Török Ház - ma városi múzeum

Szenczi Molnár Albert szobra a városi parkbanSzenczi Molnár Albert szobra a városi parkban

Napfényes tavakNapfényes tavak