Sok a feladat, kevés a pénz

Nemeth GAbriella.jpg

A megyei önkormányzatok munkájáról sokkal kevesebb szó esik, mint amennyire döntéseik befolyásolják életünket. A megyei szintű utak karbantartásán túl nagyon sok feladatot látnak el. Németh Gabriellával, a Pozsony megyei önkormányzat alelnökével beszélgettünk.

Annak ellenére, hogy a megyei önkormányzatok döntései érintik a lakosságot, a jogkörökről nagyon keveset tudnak az állampolgárok. milyen feladatai vannak a megyének?
A megyei önkormányzatok jogkörei közé tartozik a régiófejlesztés, a II. és III. osztályú utak, a területrendezés, a beruházási tevékenység, a kultúra és az idegenforgalom, az oktatásügy és a sport, a szociális ügyek, az egészségügy. A jogkörök eredeti és átruházott jogkörökre oszlanak, és hogy még nehezebb legyen közöttük eligazodni, egyes szakterületek megoszlanak az eredeti és az átruházott jogkörök között. Ilyen többek között a középiskolai étkezdék, diákotthonok, érdekkörök eredeti jogköre, de maga a tanítási folyamat már átruházott jogkör. Hasonló a helyzet a kultúra területén is. Az eredeti jogkörökre nem kapunk állami támogatást, míg az átruházott jogkörökre igen, de sajnos csak részben. Ezért kell pl. az iskolákat a naptári év végén adósságmentesíteni, mert a normatív állami támogatás nem elég. Ez jelentős mértékben megterheli a megyei költségvetést. A 2013-as állami költségvetés tervezete nem ad okot optimizmusra, sok jót nem várhatunk, megszorításokat annál inkább. Az államháztartási hiány konszolidációja érzékenyen érinti a megyék gazdálkodását is. A szociális kormány biztonságot ígért, ebből csak annyi a biztos, hogy jövőre nehezebben élünk majd.

A megyei önkormányzatokhoz tartoznak a középiskolák.
A 2014/15-ös tanévtől a nyolcéves gimnáziumokba felvehető gyerekek számát 5%-ban korlátozták. Ezt a problémát az előző kormány nem tudta véglegesen megoldani, csak késleltetni, ezért a megye nyolcéves gimnáziumai okkal aggódhatnak a megszűnés miatt. Hasonló sors várhat a megyei fenntartású négyéves gimnáziumokra is, mivel a felvehető diákok 2,0-es tanulmányi átlagának bevezetése több intézmény összevonását, illetve megszűnését jelentheti. Ez a probléma érzékenyen érinti majd a magyar iskolákat is, melyeket a megszűnés nagyobb mértékben veszélyeztet. Ezért az MKP megyei frakciója már most keresi azokat a megoldásokat, amelyekkel a két magyar nyelvű intézményünk megmaradását biztosítani tudjuk. Szencen a közös igazgatású középiskolában világra segítettük az idén második évfolyamot kezdő óvodapedagógiai szakot, 2013. szeptember 1-jétől pedig további 3 új szak indul: idegenforgalom, tömegtájékoztatási
kommunikáció, ökonómiai és üzletviteli szolgáltatások-üzleti menedzsment. Az 5 MKP-s megyei képviselőnek és a jobboldali koalíció tagjainak köszönhetően az elmúlt közel 3 évben sikerült mindkét magyar tannyelvű iskolának a működését maradéktalanul biztosítani.
Pozsony megye vezetése prioritásként kezeli szakiskoláinkban a minőségi szakképzés megteremtését. Ezért a munkaadókkal együttműködve olyan gyakorlóközpontokat hoztunk létre, melyek a munkapiac számára azonnal alkalmazható végzősöket készítenek majd fel. Az első két központ a Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamarával együttműködve a mezőgazdasági ágazatok munkaerőhiányát hivatott pótolni, illetve az Elektrotechnikai Ipari Szövetség képviselőivel folytatott sikeres tárgyalások után megalakult az első
elektrotechnikai gyakorlóközpont is. Az említett gyakorlóközpontok a 2012/2013-as tanévtől kezdték meg működésüket. Intenzív tárgyalásokat folytatunk a Dévényújfaluban működő Volkswagen cég képviselőivel is, amely támogatja a megye elképzeléseit, miszerint az autógyártás részére szeretnénk szakképzett, kellő gyakorlattal rendelkező munkaerőt biztosítani.

A gazdasági válság sok pénzt von meg a kultúrától is. Pozsony megye kulturális élete mégis rendkívül gazdag.
A kultúra területén nagy figyelmet szentelünk az aktív kulturális élet biztosításának, 4 színház és egy-egy múzeum, könyvtár és néprajzi központ tartozik hozzánk. Ezenkívül fontosnak tartjuk műemlékeink megóvását, felújítását, lakosságunk történelmi tudatának fejlesztését, kulturális örökségünk továbbadását is. Ebből a célból fokozatosan bevezetik iskoláinkban Pozsony megye történelmének oktatását az őskortól napjainkig. Külön figyelmet szentelünk majd a megyénk területén hajdan élt nemesi családok bemutatásának. A szlovák, magyar és német ajkú, illetve a több vallású lakosság példaértékű békés egymásmellett élésének történetét is szeretnénk bemutatni.

Nemrégiben sok szó esett arról, hogy az önkormányzatok által fenntartott szociális intézmények nehéz anyagi helyzetbe kerültek. Gondolom Pozsony megye intézményei is hasonlóan nehéz helyzetben vannak.
Megyénk lakosságának szociális igényeit 16 megyei fenntartású szociális intézményünkben, valamint a közel száz nonprofit szervezettel kötött szerződés alapján biztosítjuk. Saját intézményeink szabad kapacitását a lakosság a világhálón tekintheti meg, az elhelyezéssel kapcsolatos tanácsokat a megye szociális osztályán nyújtunk. Sajnos a Fico-kormány csak az SaS-es Mihál szerencsétlen törvénymódosítását szüntette meg, de a szociális szolgáltatások finanszírozását megoldó törvényt már nem fogadta el. Ezért félő, hogy az ellátási díjak emelkedni fognak, illetve továbbra is fennmarad a közintézmények és magánintézmények támogatása közötti aránytalanság.
A szociális ügyek terén kidolgoztunk és elfogadtunk 2 stratégiai fontosságú megyei dokumentumot - a szociális szolgáltatások fejlesztésének koncepcióját és a szociális szolgáltatások minőségének standardjait. Az említett dokumentumokban meghatározott feltételek gyakorlati alkalmazása megyei szinten megkezdődött.

Hogyan értékelné az elmúlt 3 évet?
A választási időszak elején megfogalmazott programunknak közel 80%-át
teljesítettük, a fennmaradó 20%-ból legalább projektszinten több beruházási terv is elkészül még, melyek a következő választási időszak elején kerülnek megvalósításra. A megye dotációs rendszerén keresztül az elmúlt három évben támogatást nyert az összes magyar érdekeltségű projekt, melyek lakosaink életkörülményeinek javítását, lelki megújulását, kultúránk széleskörű megélését segítette elő.
Bízom benne, hogy közös akarattal és összefogással az MKP képviselői csoportja a jobboldali koalíció tagjaként, a jövőben is sikerrel veszi majd az akadályokat. Folytatni fogjuk azt a politikát, melyet már több mint 10 éve, az aktuális felállásban pedig 3 éve, a megye lakosainak javára végzünk.

Szabad Újság, 2012.11.14.