szabadujsag.com: Az aradi és a pozsonyi vértanúkra emlékeztek

koszoruzas_kecskekapu_uti_temeto_02.jpg

Pozsonyban már hagyományosan a kecskekapui úti evangélikus temetőben emlékeznek meg október 6-án az 1848-49-es szabadságharc és forradalom után kivégzett mártírokról. Jeszenák János és Rázga Pál mártírok sírjainál emlékezők, nem csupán az Aradi 13-ra és Battyhány Lajosra, hanem a Pozsonyban kivégzett hősökre is emlékeznek.

Azt ugyanis kevesen tudják, hogy több halálos ítéletet itt hajtottak végre, így itt végezték ki az itt felsorolt szabadságharcosokat:

Mednyánszky László báró, honvéd őrnagy,

Baldini János mérnök, főhadnagy,

Barta József, honvéd őrmester,

Gruber Fülöp, honvéd tüzérhadnagy,

Dressler Dániel Keresztély, nagy hagyományú csallóközi család sarja,

Petőcz György, másodalispán,

Nimnichter János, sütőmester,

Stift József, földbirtokos,

Tóth József, földes gazda,

Bugyik József, béres,

Treksler Ferenc, községi jegyző,

Rázga Pál evangélikus hitszónok,

Mészáros Dávid katolikus plébános

és báró Jeszenák János.

A megemlékezést Németh Marco a Duna utcai gimnázium diákjának szavalatával kezdték meg, majd Neszméri Tünde a Via Nova – ICs alelnöke köszöntötte Balogh Csabát a Magyar Köztársaság nagykövetét, Szakály Sándor történész, akadémikust.

A megemlékezés szónoka Szakály Sándor történész volt, aki Rázga Pál szavait is felelevenítette, aki mint tudvalévő szlovák volt, és azzal indokolta meg, hogy részt vesz a forradalomban, hogy hiszi a magyar uralom mellett hamarabb lehet a szatócsból polgár, mint az osztrákok elnyomó politikája mellett. Majd idézte Jeszenák János báró dédunokájának szavait, aki arra hívta fel a figyelmet, meg kell maradnunk itt magyarnak.

A koszorúzás alatt Saróka Liliána a pozsonyi magyar gimnázium diákja gitározott. Jeszenák János mártír megkoszorúzása után az emlékezők Rázga Pál sírjánál is elhelyezték az emlékezés virágait.

t, szu