Szálinger Balázs Pozsonyban
A Csevej a Nappaliban április 9-ei vendége Szálinger Balázs, József Attila-díjas költő volt. Szálinger Balázzsal Garajszki Margit beszélgetett.
Keszthelyiként is az erdélyi irodalmi élet részévé vált, a költészet alapjait nem Budapesten, még csak nem is Magyarországon sajátította el. Nem élt Erdélyben, csak ott tanult, Kolozsvárott. Ott voltak olyan barátai, akiktől lehetett költészetet tanulni. Itt jelent meg első két kötete is. Szálinger Balázs szerint Magyarországon kevesebb esélye, módja lett volna képeznie magát a versírás terén, mert olyan alkat, hogy közösségben tanulékonyabb, ilyen közösséget pedig Kolozsváron talált. Budapesten nem, vagy máshogy szerez valaki verstani „képzettséget", itt maguk tanulják meg a fiatalok, amit kell. A költészetnek ugyanakkor csak a technikája tanítható, a tartalom, a mondanivaló máshonnan jön. Iskolapadban nem tanítható a versírás, ennek kötetlennek kell lennie, mondjuk a kocsmaasztalnál. A verseit is könnyebben írja nyilvános helyeken. Furcsa kettősség ez: legyen társaságban, de ne szóljon hozzá senki. Költőként verses epikát és verses drámát ír, mind a három műfajból találunk írásokat a Köztársaság című könyvében. Ezt megelőzően azonban vígeposza jelent meg, Zalai Passió címmel, melynek érdekessége, hogy előtte, a huszadik században nem sokan írtak ebben a műfajban. Az eposznak az alapja egy szinte csak helyben ismert vita, egy fiktív háború Zala és Veszprém megye között. Ennek történetét írta meg Szálinger verses epikában, mivel saját bevallása szerint prózát nem tud írni.
A legutóbbi kötetnek a címe talán riasztó is: Köztársaság, de itt nem a politikai értelemben vett fogalomra kell gondolni, hanem összetett szóként értendő, azaz köz és társaság. A közösségi élmény, foci mint közélet, ilyen tartalmú művek is szerepelnek a kötetben, de még szerelmi vallomás is olvasható benne. A költő 2008-ban csöppent bele a színházi életbe, majd ott is ragadt. Így most verses drámákat is ír. Legutóbb például egyazon napon volt két olvasópróbája Székelyudvarhelyen és a Budapest Bábszínházban. Köztársaság című drámáját a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházban mutatták be, és lesz belőle novemberben egy új rendezés Zalaegerszegen is. Ez a dráma kapta az Évad Legjobb Magyar Drámája Díjat 2012-ben.
Szabad Újság, 2013.04.17.