Színes nyár eleji hétvége

A szenci táncosok fellépése Éberhardon.jpg

Pozsony környékén a nyár első hétvégéjén rengeteg esemény zajlott, igyekeztünk több helyre is ellátogatni. Június 22-én tartották többek között a rétei falunapot, az Éberhardi Nyarat, Pozsonyban a koronázási ünnepségeket, Somorján a roma fesztivált, Csallóközcsütörtökben pedig a tűzoltókat ünnepelték.

Csallóközcsütörtök Önkéntes Tűzoltó Testülete idén ünnepli megalakulásának 130. évfordulóját. A község főterén egy impozánsan felújított szobor tekint le az emberekre. A szobor a tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázolja és 120 éve áll a Piac téren. Mivel mindkét esemény fontos a falu életében az önkormányzat ünnepséggel köszönte meg a tűzoltók áldozatos munkáját.
Őry Péter köszönetet mond a tűzoltóknakŐry Péter köszönetet mond a tűzoltóknak

Őry Péter polgármester elmondta: „Külön öröm számomra, hogy nem csupán a testületnek van kerek évfordulója, hanem a mellettünk lévő Szent Flórián-szobornak is. A Szent Flórián-szobrot 1893-ban készítették, tehát a szobor is 120 éves lett. A Szent Flórián-szobor teljes restauráláson esett át, így ma már büszkén
mondhatjuk, hogy településünk, Csallóközcsütörtök azon ritka települések közé tartozik, ahol az elődeink által létrehozott értékek megőrzése is programszerűen zajlik, hiszen az elmúlt három évben három szobrot hoztunk helyre. Minden esetben közterületet is kialakítottunk, akár a temetői fájdalmas szűz vagy a Szentháromság szobor mellett. (…) Remélem, a mai megemlékezésünk után, a Csallóközcsütörtöki Önkéntes Tűzoltó Testület 130. valamint a szobor létrehozásának 120. évfordulója alkalmából kialakított tér a község társadalmi életének szabadtéri helyeként jelenik majd meg, tehát egyfajta funkcionalitást is kap.”
A polgármesteri köszöntő után Mészáros Dávid tűzoltó ismertette egyesületük történetét, mely tulajdonképpen az első civil kezdeményezés volt a község történetében. „A faluban jelentős és jóhatású szervezetté fejlődött az idő folyamán az Önkéntes Tűzoltó Egyesület. Az 1883-as megalakulás előtt már jelentős múltja volt a tűzoltásnak a vidéken. Korábban a céhek feladata volt az intézményes tűzoltás. (…) Országos szinten 1880. augusztus 19-étől 22-éig rendezték a szervezetek alakuló gyűlését, rá három évre falunkban is megalakult a szervezet. 1883. szeptember 26-án Pozsony vármegye alispánja jóvá is hagyta ezt.” A szervezetnek
csak tiszta jellemű polgárok lehettek a tagjai. „Az első elnök Both György volt, az első parancsnok Szmertnik Árpád. A díszes túzoltó zászlót a templomban tartották. A tűzoltó egyesület Szent Flórián ünnepén mindig tűzoltó versenyt rendezett. (…) Szent Flórián napját a csütörtökiek fogadalomból régen ünnepként tartották számon, a fogadalom az 1830-as évben pusztító tűzvész emlékét idézte, melyben a mezőváros jelentős része elpusztult.” Az ünnepségen részt vett az Országos Tűzoltó Szervezet titkára, Horváth Vendelín is, aki megköszönte a csallóközcsütörtöki önkéntesek munkáját, segítségét. Kiemelte: a csütörtöki tűzoltók mindig kiveszik a részüket a munkából, gondoljunk csak az árvízre, ahol a védekezésben segítettek.
Bugár Ildikó, a tűzoltó egyesület járási elnökségi tagja és Kovács Béla járási parancsnok kitüntetéseket adtak át. Majd Masicza Róbert helyi plébános felszentelte a Flórián-szobrot. A szobor felszentelése után a helyi tűzoltók egy oltási, mentési gyakorlatot mutattak be. Délután gyermekprogramokkal és zenés utcabállal várták a sportpályára a szervezők a csütörtökieket.

Június 22-én a Fehér-víz mellett az Éberhardi Nyárra invitálták a szórakozni vágyókat a Csemadok helyi és szenci területi választmányának tagjai. A fellépések sorát a féli óvodások kezdték, Járjuk a táncot címmel magyar néptáncokat mutattak
be. A Szenczi Molnár Albert Alapiskola és Csemadok Szenci Alapszervezetének gyermektánccsoportja gyermekjátékokat mutatott be. A rendezvényen a helyi Csemadok képviselői kiosztották a Tálentum-díjat is, amelyet azok a magyar iskolába járó diákok kapnak, akik kimagaslóan jó eredményeket érnek el tanulmányaik során. Író Erzsébet, a program moderátora azt is bejelentette, sajnálatos módon az éberhardi magyar kisiskola kapuit az idei évben nem csak nyárra zárja be. Az iskola több mint hatvan éven keresztül tanította a gyerekeket a betűvetés, az olvasás, a számolás tudományára. A jelenlévő tanító néniknek ajándékcsomaggal köszönte meg a Csemadok helyi szervezete az áldozatos munkát. Mivel a Csemadok nem csak ilyen formában támogatja a helyi tehetségeket, a programban fellépett Farkas Melinda is, aki a szomszédos Fél községből származik és musicalek betétdalait adta elő, majd az Arcok következett, akik régi magyar slágereket énekeltek. Az este sztárvendége Szulák Andrea volt. Mivel júniusban lenne Cserháti Zsuzsa születésnapja, az ő emlékére több Cserháti-slágert is hallhatott a közönség. A gyermekeket kézműves foglalkozások és arcfestés várta.

Szenci néptáncosokSzenci néptáncosok

Koronázási Ünnepséget tartottak Pozsonyban. Az idei évben I. Lipótot koronázták meg. 2002 óta minden évben újrakoronáznak egy uralkodót Pozsonyban. Az ünnepségeken több mint száz színész segítségével röpítik a múltba az érdeklődőket. Pozsony 267 évig volt koronázó város. 1563 és 1830 között tíz királyt, egy királynőt és nyolc királyi feleséget koronáztak meg a fővárosban,
a Szent Márton dómban. Az idei évben a 14 éves I. Lipótot koronázták újjá, akit Pavol Lecko, pozsonyi diák alakított. A menet június 23-án délután indult el a várból, a Szent Márton székesegyházhoz majd a koronázás színhelyére. A ceremónián a Szent Korona mását használták.

Szabad Újság, 2013.07.03.