Testvér települési szerződést írt alá Fél és Mórágy
A második világháború után a magyarságot háborús bűnössé nyilvánították Szlovákiában. Ennek következtében előbb csehországi kényszermunkára deportálták a magyarokat, majd lakosságcsere egyezményt írt alá Csehszlovákia és Magyarország.
A lakosságcsere egyezmény után, 1948 szeptemberében Fél községből 38 családot telepítettek Magyarországra, Mórágyra.
Az addig német település lakosságát, a németség kollektív bűnössé nyilvánítása után, 80 százalékban Németországba toloncolták, az ő helyükre érkeztek a féli családok.
A Félből Mórágyra telepített lakosság a mai napig tartja a kapcsolatot rokonaival, ismerőseivel. Ezt a nem hivatalos kapcsolatot szentesítette most a két település polgármestere egy testvér települési szerződés megkötésével, melynek szövege alább olvasható:
Ezen dokumentum kifejezi a két település akaratát a kétoldalú baráti kapcsolat és a sokoldalú együttműködés, a kárpát-medencei magyar-magyar és szlovák-magyar kapcsolatok ápolásának területén, ezzel is bizonyítva, hogy az igazi kapcsolatok és barátságok nemzetiségektől, ideológiáktól és vallási hovatartozástól függetlenek.
Szerződésünk alapján lehetőséget szeretnénk teremteni településeink polgárainak és önkormányzatainak a sokoldalú művelődési, kulturális, sport és gazdasági kapcsolatok kiépítésére, működtetésére.
Célunk a magyarországi és a határon túl élő felvidéki magyarság, valamint a többségi szlovák nemzet közötti együttműködés további javítása.
Önkormányzataink a jövőben e szerződésben foglalt tevékenység koordinálásán és szervezésén túl rendszeres tapasztalatcserével segítik egymás munkáját.
Biztosak vagyunk benne, hogy a létrejövő testvér települési kapcsolat hozzájárul a közös békés Európa jövőjének, kulturális és gazdasági fejlődésének erősödéséhez.
Ezen szerződés aláírásával megerősítjük a Tomášov (Fél) és Mórágy között létrejött partneri kapcsolat kezdetét.
Március 25-én a szerződés megkötése előtt két platánfát ültetett el Mórágy és Fél polgármestere a temetőben, mely szimbólum, összeköti a múltat és a jelent.
A fa ültetés után a kultúrházban a magyar alapiskolások irodalmi-történelmi műsorral emlékeztek a történelem e sötét korszakára. Ezek utána a szlovák alapiskolások zenés műsort adtak.
Szalay József, Fél község polgármestere üdvözölte Halászi és Berg települések polgármesterét, akikkel évek óta jó az együttműködés, bízik abban, hogy Mórággyal hasonlóan jó lesz a testvér települési kapcsolat.
Mórágy polgármestere, Glöckner Henrik is bízik a jó együttműködésben, ha már a tragikus sors összeköti a két települést, annak jó hivatalos keretet is adni. Mórágy polgármestere elmondta: a település a törökök kivonulása után elnéptelenedett. Az 1720-as években német telepesek érkeztek. A falu a második világháborúig szinte teljesen német nemzetiségű község volt. Sajnos, a németséget háborús bűnössé nyilvánították és a lakosság 80 százalékát kitelepítették. Az ő helyükre érkeztek a felvidéki magyarok, de hozzájuk kizárólag Félből.
Fél polgármestere, Szalay József a történelmi megbékélést kérte a jelenlévőktől. Kiemelve: nem a kisemberek tehenek arról, ha a politikusok a fejük fölött rossz döntéseket hoznak meg. Legyen ez egy szép korszak kezdete. Elmondta azt is, nem csak a magyarok szenvedtek a kitelepítések miatt, hanem a lakosságcsere által ide került szlovák családok is. Félben él a lakosságcsere által ide került néni, aki még mindig a magyarországi, otthoni életét sírja vissza. Amiért a politika ránk kényszeríti helytelen döntéseit, nem szabad egymásra haragudnunk, meg kell tudnunk bocsájtani.
Berg és Halászi polgármestere üdvözölték a testvér települési szerződés aláírását, bíznak a szorosabb együttműködésben, a közös Európa építésében.
NT, Felvidék Ma