Továbbra is Mézes Rudolf vezeti a szülők szövetségét

02 - Szavaznak a közgyűlés tagjai.jpg

Húsz évvel ezelőtt alakult meg a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége (SZMSZSZ), az oktatási és nevelési intézmények mellett működő szülői szövetségek országos szervezete. A november 26-án a Galánta melletti Kaskadyn megtartott ülésen az elmúlt húsz évre is visszaemlékeztek.

Értékelték az elmúlt négy évet, és ünnepelték a két évtizedet a közgyűlés részvevői. Többen jelen voltak az alapító tagok közül is – mondta el Mézes Rudolf, a Szövetség elnöke, akit ismételten megválasztottak az SZMSZSZ elnökének. Nem minden iskola mellett van szülői szövetség, mondta el az elnök, az egyik legfontosabb feladat éppen az lesz, hogy felmérjék, hol vannak hiányosságaik, ami a szülői szervezeteket illeti.

A közgyűlésre meghívást kaptak a szülők szövetségével együttmködő partnerek. Jelen volt többek között Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke, Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, Duray Miklós, a Szövetség a Közös Célokért igazgatója és Fodor Attila a Coménius Pedagógiai Intézet igazgatója is.

„1996 májusában jegyezték be a szervezetet és 1997 áprilisában volt az alakuló közgyűlés. A húszéves visszatekintés mellett az elmúlt négyéves időszakot is értékeltük” – hangsúlyozta az elnök. Majd hozzátette: „örömünkre szolgált, hogy sokan ott voltak azok közül, akik odafigyelnek a tevékenységünkre, sőt igyekeztek bekapcsolódni a munkába. Ott voltak a közélet jeles képviselői és azoknak a szervezeteknek a képvelői is, akik velünk együttműködnek, a pedagógusszövetség, a Csemadok, a cserkészek.

Örülünk annak, hogy a Szövetség a Közös Célokért elnöke, Duray Miklós is megtisztelte a közgyűlést, ő az egyik visszaemlékező is volt, a jubileum alkalmából ugyanis megjelentettünk egy kiadványt, Visszatekintés előrenézve címmel. A kötetben a múltba tekintve megpróbáljuk megfogalmazni az előttünk álló feladatokat ” – mondta Mézes Rudolf. Majd hozzátette: Duray Miklós az 1970-es évekbeli iskolamentésekről írt visszaemlékezésében, Pukkai László szintén visszaemlékezett. Bába Piroska az 1968-as évben időszakosan működő szülői szövetségről szólt. A kötetben megjelenik a jövőbe való kitekintés, egyféle vitaanyagnak is tekinthető a könyv.

Az elmúlt húsz évben elsősorban a védekezésre volt kénytelen berendezkedni a felvidéki magyarság, ahelyett, hogy végre építkezni tudott volna, tudna. Csak akkor volt lehetősége a szülők szövetségének építkezésre, amikor az MKP kormányon volt – emelte ki az elnök.

A hét elején megszervezett magyar-magyar párbeszéd is felmerült a témák között a közgyűlésen. Mézes szerint ők már korábban is kinyilvánították a magyar-magyar kezdeményezés által megfogalmazottakat. A múlt év szeptemberi komáromi nagygyűlésen is elhangzottak már azok a pontok, amelyek a párbeszéd közös nyilatkozatában ugyancsak megjelentek.

A közgyűlésen elhangzott az is, fontos lenne, ha már nemcsak megfogalmazná a magyarság a céljait, hanem következetesen tenne is érte – mondta Mézes. A közgyűlésen megfogalmazódott, hogy az építkezés helyett még mindig csak egy helyben toporgunk, hiába tüntettünk kisiskoláinkért, hiába írtunk alá petíciót.

2013-ban az SZMSZSZ megfogalmazta a cselekvési tervét, ebben az is szerepelt, hogy karöltve a többi szervezettel, regionális tanácskozásokat szerveznek az oktatásunk helyzetéről, több rendezvény meg is valósult. 2015-ben tovább folytatódtak ezek a találkozók, ahol az oktatást érintő kérdéseket vitatták meg a résztvevők. Az egész országban színvonalas beszélgetések voltak, érdemi előrelépés mégsem történt. Mézes Rudolf hangsúlyozta, a regionális egyeztetéseket a jövőben is megszervezik majd, bízva abban, hogy végre sikerül előrelépést tenni és iskolahálózatunk megmenekül.

A közgyűlésen tisztújításra is sor került. „Az Országos Tanácsunk 29 tagú. Ebből 17 tag új. Azaz a hatvan százaléka a tanácsnak kicserélődött, ők korábban is dolgoztak a saját régióikban. Az országos elnökségben is több új elnökségi tag van. A tizenhárom elnökségi tagból hat személy először lett tagja az országos elnökségnek” – mondta el az elnök. Sok szülő az alapiskolás szülői szervezetek után a középiskolákban is a szülői szövetségek tagjaivá válik, és tapasztalatukat kihasználják, hogy dolgozhassanak – amit Mézes pozitívumként értékelt. Az SZMSZSZ elnöke bízik abban, hogy a megfogalmazott célokat sikerül megvalósítani.

Szili Katalin is üdvözölte a szülőket

A rendezvényre több közéleti személy is meghívást kapott, köztük Szili Katalin, miniszterelnöki megbízott, korábbi házelnök, aki mindig szívén viselte a Szövetség sorsát. A rendezvényen nem tudott részt venni, de levélben üdvözölte a küldötteket. Levelét az alábbiakban olvashatják.

„Köszönöm a megtisztelő meghívást a VII. Országos Közgyűlésre, de sajnos a már előre tervezett programom miatt személyesen nem tudok jelen lenni, de e pár sor keretében köszöntöm Önöket, hisz ennek a közgyűlésnek különleges fényt ad nem csupán az idei advent kezdete, hanem a 20. évforduló is. 20 esztendő nem csupán saját életünkben, hanem egy szervezet, egy közösség életében is nagy idő, tele reményekkel, küzdelmekkel, már felnőtt, vagy éppen felnövekvő nemzedékekkel, akiknek sorsa, élete a visszaigazolása, tükre a Szövetség munkájának.

A Szövetség ezen 7300 nap alatt mindvégig állhatatosan küzdött nem csupán a magyar nyelvű, hanem a magyar lelkű oktatásért, nevelésért, ezen keresztül a kultúra műveléséért, a hagyományok megőrzéséért, melyet az összefogás, együttműködés, nyitottság jellemzett.
Köszönet mindazért az áldozatos munkáért a szervezet vezetőinek, valamennyi tagjának, támogatójának, szimpatizánsának, amit a magyar iskolaválasztás elősegítése, kisiskoláink bezárásának megakadályozása és a felnövekvő nemzedékek érdekében tesznek a szülőföldön megmaradás, boldogulás, gyarapodás érdekében.

Kívánom, hogy munkájukat siker koronázza a jövőben is, nemzetünk javára.
Így advent kezdetén Önöknek és családjaiknak is békés várakozást és áldott ünnepet kívánok, üdvözlettel, Dr. Szili Katalin az OGy volt elnöke, miniszterelnöki megbízott.”

http://felvidek.ma/2016/11/tovabbra-is-mezes-rudolf-vezeti-a-szulok-szov...