Ünnepeltek az ifjak

gv3koszorőzás2010.JPG

Sok-sok évvel ezelőtt a Rákóczi Szövetség egy nagyot álmodott, október 21-e és 23-a közé Budapestre hívja a kárpát-medencei magyar ifjúsági szervezetek vezetőit, hogy együtt ünnepeljenek az 1956-os szabadságharc évfordulóján, valamit, hogy a magyar szervezetek egyeztetni tudjanak, megbeszéléseket tarthassanak, a magyarságnak szüksége van az ilyen találkozókra. Már több mint 10 éve én is minden évben részt veszek a rendezvényen. Így történt ez 2003-ban is.

A Rákóczi Szövetség már tizedik alkalommal rendezte meg az 1956-os magyar forradalom évfordulóján a kárpát-medencei magyar ifjúsági szervezetek vezetőinek találkozóját és középiskolások történelmi vetélkedőjét.

A rendezvényen a kárpátaljai, az erdélyi, a délvidéki és természetesen a felvidéki magyar fiatalok vettek részt. Felvidéket a Diákhálózat, a Magyar Ifjúsági Közösség, az Egyetemi Mozgalom és a komáromi egyetemisták is képviseltek.
A rendezvény kedden Vénus koncerttel vette kezdetét. Szerdán egy a forradalomról szóló filmet vetítettek a fiataloknak, utána Ordódy Györggyel, a Duna TV munkatársával, a film rendezőjével beszélgethettek az érdeklődők. A délutáni felvonulás (az 1956-os forradalmárok által megtett útvonalon) a Műszaki egyetemtől indult, ahol Vikidál Gyula és Varga Miklós előadták a Szegény Magyarország című „fohászukat”. A Bem téren minden évben egy határon túli fiatal mond beszédet, idén a felvidéki Szakszon Norbert, a Diákhálózat elnöke emlékezett a forradalomra. Hangsúlyozva, hogy nekünk, kisebbségieknek ez ugyanolyan fontos fünnep, mint a magyarországiaknak, hiszen a szabadságvágyon kívül az összefogást is jelképezi. A koszorúzást követően a Kossuth téren meggyújtották az ifjúság lángját, majd este Republic koncerten bulizhatott a népes diáksereg.
A csütörtöki nap délelőttje előadásokkal kezdődött. Előadóink a határon túli magyarság helyzetéről és az iskolaügyről tartottak előadást. Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke a magyarországi politikai nézőpontról beszélt. Józsa László a délvidéki magyarok helyzetét ismertette, különös tekintettel az iskolaügyre és a nyelvhasználati jogokra. Szász Jenő, Udvarhely polgármestere az erdélyi magyarok nevében beszélt. Elmondta, szerinte nekünk, kisebbségieknek szükségünk van és lesz is a magyar kormány támogatására.
A délután folyamán a Műszaki Egyetem előtt több résztvevőt lekötött a kiállítás, ahol korabeli autókat láthattak, barikáddal, felállított színpaddal és beszédekkel szemléltették a forradalmi hangulatot.
A délután ismét 56-os filmeket nézhettek azok, akik a Corvin moziba vették útjukat. Az ünnepi emlékezés a Széna téren folytatódott délután 5-kor. A fiatalok és az 56-osok a téren együtt emlékeztek. Az estét a találkozó résztvevői a Márton Áron Szakkollégiumban fejezték be. A NOX koncert után tovább folytatódott a szórakozás és a nagy beszélgetés.
A Rákóczi Szövetség ismét bebizonyította, hogy nincsen különbség magyar és magyar között, ha ünnepről és összefogásról van szó. Ezúton is köszönöm a résztvevők nevében.

Új Szó, 2003. október 29.