Üzengetés helyett párbeszéd

"A magyar kormány nem a kisebbségi status quo megőrzése, hanem a véleménykülönbségek feloldása felől kívánja megközelíteni és rendezni a szlovákiai magyar közösséget érintő, vitatott kérdéseket" - mondta kérdésünkre Németh Zsolt, a magyar Külügyminisztérium Parlamenti Államtitkára. A visegrdi országok találkozóján már biztosan tárgyalóasztalhoz ül Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök, várhatóan szóba kerül a kettős állampolgárság kérdése is A magyar kormány mindent meg kíván tenni annak érdekében, hogy a felvidéki magyarok jogai ne csorbuljanak tovább. A magyar kormány álláspontjáról Németh Zsoltot kérdeztük.

Milyen lépéseket terveznek, hogy megfelelő párbeszéd alakuljon ki a szlovák és a magyar kormány között a magyar kisebbség jogainak bővítése érdekében?
Határozott törekvésünk, hogy a nyitott kérdéseket kétoldalú párbeszéd keretében vitassuk meg. A miniszterelnökök között a kapcsolatfelvételre a közeli napokban kerül sor. A folyamat megkezdése érdekében az első lépést a magyar kormány már megtette. A második Fico kormány megalakulását követően az első lehetséges alkalommal, Pozsonyban tárgyaltam Lajčák külügyminiszter úrral, ahol megállapodtunk a külügyminiszteri szintű találkozó rövid időn belüli lebonyolításában, amely lehetőséget teremt az őszinte – de a nyitott kérdéseket nem megkerülő – párbeszéd folytatására. A magyar kormány nem a kisebbségi status quo megőrzése, hanem a véleménykülönbségek feloldása felől kívánja megközelíteni és rendezni a szlovákiai magyar közösséget érintő, vitatott kérdéseket. Jelezni szeretném, hogy ahogyan a múltban is történt, jelenleg is, a szlovák féllel való tárgyalásokon messzemenően figyelembe vesszük a szlovákiai magyar közösség politikai képviseletének álláspontjait.

Önöket a Jobbik, elsősorban Szávay István képviselő azzal vádolt, hogy még az MSZP kormány is többet tett a határon túl élő magyarságért, valamint nem állnak ki a határon túli magyarságért, nyilatkozta ezt Szávay akkor, amikor a szlovákiai választások eredményeként az MKP nem, míg a Most-Híd vegyespárt bekerült a törvényhozásba. Hogyan kívánják segíteni a felvidéki magyarságot?
Az Orbán-kormány kiemelt prioritásként kezelte és kezeli a magyarságot érintő nemzetpolitikai kérdéseket, és ez az elkötelezettség az intézkedéseinkben is egyértelműen kifejezésre jut. A rossz emlékű 2004. december 5-i népszavazás kampánya során tanúsított szocialista magatartás is rávilágít Szávay képviselő úr vádjainak igaztalanságára. Álláspontom szerint az ellenzék felelősségébe beletartozik, hogy pontosan felmérjék a Szlovákiával kapcsolatos nyilatkozataik megtétele előtt, azok meddig segítik a szlovákiai magyar kisebbség érdekérvényesítését és mely ponton túl okoznak károkat. A szlovákiai magyarság szülőföldön történő boldogulását az élet számos területén támogatjuk, így említhetném az oktatás-nevelés, a kultúra és a gazdaság szegmensét, vagy a régiók közötti kapcsolatok előmozdítását. Konkrétumok között említhető az elmúlt fél évben átadott két Ipoly híd, amelyek mellett további hidak megépítését döntöttük el.

Milyen lépéseket kívánnak tenni a kettős állampolgárság elfogadtatásáért? És annak érdekében, hogy például a Velencei Bizottság ajánlásait is elfogadva módosítsák a kisebbségek nyelvhasználatáról szóló jogszabályt? Valamint további jogbővítésekre is kerülhessen sor.
A magyar fél a sajtón keresztül történő üzengetés helyett diplomáciai párbeszéd útján kívánja a vitás kérdéseket rendezni. Nyilatkozatok szerint a szlovák kormány az állampolgársági törvény módosítására készül, amely jogszabály a kassai székhelyű alkotmánybíróság (AB) asztalán is ott van, a testület döntésére vár. A konkrét jogszabálytervezet és az AB döntés hiányában korai lenne a magyar kormány várható lépéseiről nyilatkozni. A magyar kormány elkötelezett abban, hogy a környező országokhoz hasonlóan Szlovákiában se veszítsék el szlovák állampolgárságukat a szülőföldjükön élő magyarok az állampolgársági törvény végrehajtása során. Nem gondolom, hogy a közeljövőben a 100. születésnapját ünneplő, köztiszteletben álló Tamás Ilonka néni, aki több évtizedes pedagógiai tevékenységéért a Szlovák Köztársaságtól is állam kitüntetést kapott, nemrég elnyert magyar állampolgársága okán veszélyeztetné Szlovákia nemzetbiztonságát.

Szabad Újság, 2012.április 25.