Zo staršej histórie našej obce

scan0029.jpg

Územie obce sa v roku 1132 rozdelilo medzi vodcov POMSA a BOTOU ti získali urodzenú hodnosť ako odmenu za oslobodenie bratislavskeho radu od Ladislava IV.-ho).
Obce označené ako SAP a POMSA sa dostali pod nadvládu vodcu POMSA.
Územie Pomse sa v súčasnosti nachádza v katastri obce Nová Ves pri Dunaji, táto časť (obyvateľmi nazývaná ako Pomsai Dűlő) sa nachádza medzi kaplnkou a dedinou. Súčasťou obce sa stalo aj ďalšie územie označené ako Csandal. Zaujímavé je, že prvá písomná zmienka, v ktorej sa obec spomína, pochádza z roku 1328, napriek tomu, že POMSA vlastnil celú dedinu na tomto území už aj predtým. Predpokladáme, že to bola obec Csandal (neskoršie splynula do obce Nová Ves pri Dunaji). Predpoklady vychádzajú z faktu, že názov územia pozdĺž zemitej cesty smerom na Tureň sa aj medzi dedinčanmi zachoval ako Csandali Dűlő. Obce POMSA (neskoršie
aj POMSAHÁZA) a SAP sú vo viacerých dokumentoch spomenuté spoločne s tým, že tu nachádzame aj ďalšiu obec s názvom Csandal. Spojením uvedených dvoch obcí sa vytvorilo územie dnešnej Novej Vsi pri Dunaji, ktorej názov jednoznačné poukazuje na novú časť (v maďarčine új falu znamená novú dedinu). V určitých dokumentoch nachádzame zmienky aj o tom, že Nová Ves pri Dunaji vznikla z obce POMSA. Niektorí však tvrdia, že obec vznikla v dôsledku kráľovských opatrení v roku 1287, východne od obce SÁP, na samostatnom urodzenom vlastníctve pod názvom Újfalu. Tieto zmienky píšu aj o obci SÁP, ktorá podľa nich vznikla rozdelením územia terajšieho Csandalu a bola podstatne väčšia ako v súčasnosti. Prvé písomné dokumenty o tejto obci pochádzajú z roku 1256. Svoje meno získala pravdepodobne podľa svojho vlastníka, na čo poukazujú aj rôznorodé označenia ako Botho de Sap, Saap, Alsosap, Nogozap a pod.
Názov Dunaj v mene obce naznačuje, že dnešná Čierna voda bola vetva Dunaja.
Na základe knížky Boldogfa, od Püspöki Nagy Péter: NT

Článok vyjde v novinách: Novinky z Dedinky.

Článok môžete prečítať aj v maďarskom jazyku.